دروغ هایی در مورد نرم افزارهای کرک شده ی مهندسی عمران

117

نرم افزارهای کرک شده ی عمرانی:

نرم افزارهای کرک شده ی عمرانی برای مهندسین عمران را میتوان تنها ابزار کار این قشر در کشور ما در نظر گرفت , چرا که وظیفه ی اصلی که طراحی سازه میباشد به عهده ی مهندس محاسب است , و اگر در این بخش اشتباه کوچکی از مهندس و یا نرم افزار سر بزند

تا انتهای ساخت و اجرای کل سازه , آن ایراد در سازه نفته خواهد ماند و بعد در مواقعی همچون زلزله به بدترین شکل ممکنه خود را نشان خواهد داد.

اما آیا واقعا نرم افزارهای عمرانی دارای باگ زیادی هستند و مطالبی که در سراسر اینترنت و فضای مجازی میخوانیم صحت دارند؟

تعدادی از این مطالب که در فضای مجازی هستند را در ابتدا با هم دیگر بررسی میکنیم:

نسخه های جدید نرم افزاری دارای مشکل هستند و نمیتوان از آن ها استفاده کرد.

برای استفاده ی درست از نرم افزار ایتبس باید همانطور که طرح سازه ای اجرا میشود اعضا را ترسیم کرد

( به عنوان مثال ابتدا فقط ستون های طبقه ی اول را ترسیم میکنیم و سپس تیرهای آن را و بعد کف ریزی آن را انجام میدهیم و سپس سایر طبقات را به همین شکل ترسیم میکنیم)

فقط باید از نسخه ی ۹٫۷٫۴ برای طراحی سازه استفاده کرد.

آیین نامه ها و روش های تحلیلی جدید در ایتبس اشتباه میباشد.

کرک نرم افزارهای ایتبس باعث میشود که ایتبس به عمد نتایج اشتباهی بدهد

استفاده از نرم افزار های کرک شده عمرانی دقیق نیست.

ایتبس را باید رفع باگ کرد و آموزش آن تنها در اختیار ما میباشد.

نتایج نرم افزاری اشتباه هستند و نباید به آن ها اعتماد کرد.

و جملاتی شبیه به این که در سطح فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به کرات یافت میشود.

اما واقعا تا چه حدی این جملات و کلمات درست است؟

بیایید با هم بررسی کنیم:

نرم افزارهای گرایش عمران به چند بخش تقسیم میشوند که شامل نرم افزارهای طراحی سازه , نرم افزارهای ترسیم نقشه های اجرایی و نرم افزارهای جانبی متصل به این نرم افزارها هستند.

دسته های دوم و سوم معمولا توسط گروه های مهندسی داخل کشور ساخته میشوند و چون مدت کمی از ساخت آن ها میگذرد خیلی اعتماد سازی خوبی ندارند خصوصا در بخش ترسیم نقشه های اجرایی.

اما اگر بخواهیم به نرم افزارهای طراحی سازه اشاره کتیم , میتوان به ایتبس (Etabs) و سیف(Safe) و سپ(Sap) اشاره کرد.

اگر مطلب  بازار کار رشته ی عمران  را خوانده باشید , حتما میدانید که من تعداد زیادی پروژه با همین نرم افزارها طراحی کرده ام و تعداد پروژه های من در حال حاظر نزدیک به ۲ هزار عدد رسیده اند.

من کلاس های زیادی را هم ثبت نام کردم و در آن ها شرکت کردم و با افراد زیادی در ارتباط بوده ام تا بتوانم به علم قابل قبولی در محاسبات سازه برسم.

و در خیلی از کلاس ها به باگ داشتن این نرم افزارها اشاره کرده اند.

اما اگر به برنامه نویسی و مباحث آن آشنایی داشته باشید , میدانید که نرم افزارها معمولا توسط تیم های برنامه نویسی ساخته میشوند و هر بخش توسط گروه خاصی برنامه نویسی خواهد شد.

این امر در مورد نرم افزاری مثل ایتبس هم بسیار گسترده و فراگیر تر خواهد بود چرا که ایتبس یک نرم افزار بین الملی میباشد و آیین نامه های کشورهای زیادی را هم در خود جای داده است.

ولی بحث مهم در اینجا تفاوت بین سیکوریتی ( امنیت ) و سایر بخش ها است , در بسیاری از نرم افزارها بخش امنیتی که برای قفل گذاری استفاده میشود جدا از بخش های اصلی میباشد.

این یعنی اگر شما نرم افزاری را تهیه کنید یک قفل در ابتدای آن قرار میگیرد که به شما اجازه ندهد نرم افزار را باز کنید و استفاده کنید و این امر به سایر قسمت های نرم افزار ارتباط زیادی ندارد.

و این روال کلی تقریبا در بزرگترین شرکت های دنیا همچون ماکروسافت , ادوبی , آتودسک و بسیاری دیگر انجام میشود.

و شرکت CSI هم مانند شرکت ها و تیم های دیگر برنامه نویسی از این قاعده و قانون مستثنی نخواهد بود.

پس علت خطاها و مشکلاتی که ما در نرم افزارها با آنها مواجه میشویم از چه چیزی است؟

در مطلب ۸ عادت بد مهندسین عمران برای شما یکی سری از این ایرادات را بیان کردیم و در این مطلب به صورت تخصصی تر این موارد را بررسی میکنیم.

در مجموع کل پروژه هایی که من آن ها را طراحی و یا کنترل کردم به کمتر از ۱۰ بار ایراد نرم افزاری برخورد کردم و آن ایرادها هم خیلی ساده بودند و با یک کنترل به اشتباه بودن پروژه پی بردم.

ولی علت اشتباه بودن و خطا دادن در حین طراحی پروژه هایی که من و شما بارها به آن برخورد کرده ایم چه بوده است؟

ده ها پروزه از طرف دوستانم برای من ارسال شده اند که مشکلات آن ها را بررسی کنم و ببینم که مشکل از کجاست و چه عاملی باعث ایجاد این خطاها در پروژه ها میشود؟

در بیش از ۹۹ درصد مواقع کمبود دانش فنی , فردی که در پشت نرم افزار مینشیند باعث این مشکل میشود.

این مشکلات شامل چه چیزهایی مواردی میشوند؟

ترسیم بد و نادرست سازه و ساختمان:

ترسیم سازه در ایتبس-نرم افزارهای کرک شده ی عمرانیشاید یکی از جالب ترین مواردی که خیلی از مهندسین به آن توجه نمیکنند همین ترسیم سازه میباشد , این مورد معمولا در همه ی اقشار مهندسین چه مبتدی و چه حرفه ای امکان رخ دادنش وجود دارد

و دلیل اصلی آن هم خاموش بودن گرید های ترسیمی میباشد که باعث میشود یک عضو سازه ای اتصال درست و کافی را نداشته باشد و به حالت معلقی در سازه در بیایید و باعث بهم ریختن ماتریس سختی سازه میشود.

این مورد در یکی از پروژه های سازه بتنی خود من هم اتفاق افتاده بود که در اوایل کارم با آن برخورد کردم و هر کاری در آن پروژه کردم یک تیر مورب همیشه قرمز بود و یه هیج وجهی درست نشد.

تا این که عضو را پاک کردم و یک بار دیگر ترسیم آن را انجام دادم , جالبتر این که در خود نرم افزار هیچ اروری مبنی بر ترسیم نادرست و اشتباه به من داده نشده بود.

اشتباه تعریف کردن گزینه ها:

تعریف اشتباه پارامتر ها در نرم افزار-نرم افزارهای کرک شده ی عمرانییکی دیگر از مواردی که خیلی از افراد و خصوصا اشخاص مبتدی با آن سر و کار دارند تعریف اشتباه مشخصات مصالح و یا بارها میباشد و بارها دیده ام که یک صفر زیاد و کم در مشخصات مصالح , کلیت آن را دگرگون میکند ,

و باعث میشوند کلیه ی مقاطع و اعضای سازه ای شما یک تغییر چشمگیر در غیر اقتصادی شدن و یا رد شدن همه ی مقاطع پروژه به وجود بیاورند.

موارد دیگری همچون تعریف اشتباه بارها و موارد دیگری از این دست ممکن از پروژه ی شما را به صورت کلی دگرگون کند.

ایرادات بارگذاری:

بارگذاری در ایتبس-نرم افزارهای کرک شده ی عمرانییکی دیگر از مواردی که ممکن است اگر مبتدی باشید و به آن برخورد کنید ایرادات بارگذاری در پروژه میباشد و علت آن معمولا این است که شما با واحدی به غیر از kgf/m بارگذاری کنید

مثالی از این مورد وقتی است که شما یک بار به مقدار ۵۰۰  کیلوگرم بر متر را باید وارد کنید و به اشتباه روی واحد ۵۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر اعمال میکنید که باعث میشود بارگذاری شما با مقدار بار وارده همخوانی نداشته باشد

و باری که به سازه وارد میشود به مراتب ۱۰ ها برابر افزایش پیدا کند و مقاطع شما جوابگو نباشند و فکر کنید که ایراد از نرم افزار است.

پس قبل از این که داد و بیداد کنید که ایتبس نرم افزار مشکل دار و باگ داری است حتما این مورد را هم کنترل کنید.

ضرایب مرموز:

ضرایب آیین نامه ای در نرم افزار ایتبس-نرم افزارهای کرک شده ی عمرانییکی از مورادی که تشخیص آن فوق العاده سخت میباشد و گاها باعث میشود که نتوان تشخیص داد ایراد از نرم افزار است یا ایراد کاربر پشت آن , ضرایبی است که از قسمت های مختلف برای پروژه ها باید اعمال کنید

و این ضرایب گاها ممکن است به علت اشتباه و خطای انسانی در حین وارد کردن آن ها باشد , متاسفانه اگر در این قسمت به اشتباه ضریبی را وارد کنید باید تقریبا قید پروژه را بزنید و از اول آن را شروع کنید.

برای جلوگیری از این اتفاق در پروژه های بزرگ , از پروژه بعد از هر قسمت یک Save As  بگیرید و آن ها را با اسم های مختلف سیو کنید و از آن ها استفاده کنید.

تا اگر در یک قسمت از پروژه به مشکل برخورد کردید حتما به بخش های دیگر که بدون مشکل بودند دسترسی داشته باشید , و بعد از اتمام پروژه هم میتوانید آن ها را پاک کنید.

موراد نامعلوم ولی خطرناک:

باگ های نرم افزار ایتبس-نرم افزارهای کرک شده ی عمرانییکی از بخش ها و قسمت هایی که بیشتر گریبان گیر افراد حرفه ای میشود , همین بخش میباشد , شما در طول روند پروژه سازه را تحلیل و طراحی میکنید و بی خبر از این که پروژه مشکل دارد آن را جمع میکنید و تحویل میدهید.

درواقع یکی از مورادی که باعث میشود که مخالفین نرم افزار ایتبس و جامعه ی مهندسین علیه آن جبهه گیری خاصی داشته باشند همین مورد است.

شما هیچ ارور و یا مشکلی در روند یک سازه نمیبینید ولی به عنوان مثال در کنترل دوره ی تناوب سازه , دوره ی تناوب سازه( مدت زمان رفت و برگشت سازه در زلزله) مدت زمان آن به عنوان مثال منفی ۳ ثانیه ( ۳s- ) به دست می آید.

خطاهای این چنینی در نرم افزارهای عمرانی همیشه ممکن است رخ بدهند و فوق العاده خطرناک هستند , چرا که به صورت کلی چنین موردی غیر قابل قبول و کاملا اشتباه میباشد.

این که این خطا ها و این ارورها از کجا و چگونه پیدا میشوند علت مشخص و دقیقی ندارد و حتی خیلی وقت ها فایلی که به عنوان فایل مادر از آن استفاده میکنید هم ممکن است دچار مشکل باشد

پس برای جلوگیری از این دست از خطاها باید الزاما پروژه های خود را کنترل کنید که این کنترل ها شامل دو دسته میشوند:

کنترل های نرم افزاری

کنترل های دستی

کنترل های نرم افزاری به صورت اتوماتیک با نرم افزار ایتبس انجام میشوند

ولی کنترل های دستی به سادگی انجام نشده و باید خیلی وقت ها نتایج را به نرم افزار اکسل ببرید و از آنجا آن ها را کنترل کنید.

اما ایا ایراد وارده به مشکلات اینچنینی به کرک نرم افزار مربوط میشود؟

جواب از نظر من که هم مقداری برنامه نویسی بلد هستم و هم طراحی سازه به صورت حرفه ای انجام میدهم خیر است.

اصولا نرم افزار داری هوش نیست و توانایی درک مطلب و داشتن هوش تحلیلی را ندارد و اگر خطایی در آن رخ میدهد به احتمال ۹۹ درصد اشتباه رفتاری یوزر پشت آن است.

البته تمامی سیستم ها و نرم افزارهای  کامپیوتری نیز دارای احتمال خطا هستند و ایتبس هم از این قاعده مستثنی نیست و همانطوری که گفته شد میتواند دچار مشکلات عدیده ای نیز بشود.

ولی با بالا بردن دانش فنی در نرم افزار میتوانید احتمال این خطاها را تا حد امکان کم کنید و از به وجود آمدن مشکلات این چنینی جلوگیری کنید.

و یا با Save As گرفتن فایل ها میتوانید احتمال رخ دادن چنین مشکلاتی را کمتر از گذشته کنید.

 

اما در حالت کلی میتوان با تقریب خوبی گفت که نرم افزار ایتبس دارای مشکلات زیادی نیست و میتوانید از نسخه های مختلف آن در کار خود استفاده کنید ولی باید محدودیت نظام مهندسی شهر خود را هم نیز رعایت کنید.

نتایج این نرم افزار و نرم افزارهای مشابه آن که شامل سیف و سپ هم میشوند قابل اعتماد بوده و علت اصلی مشکل در آن ها کرک نیست بلکه اگر ایرادی هم وجود داشته باشد

به خود نرم افزار ایتبس وارد است و نه به کرک های آن , متاسفانه افرادی که علم قدیمی دارند و دانشی از برنامه نویسی ندارند این مشکل را به کرک های ارتباط میدهند.

در صورتی که کرک ها همانطور که گفته شد در بخش امنیتی نرم افزار یک حفره ایجاد میکنند و بیشتر مهندسین عمران هم به علت قبول نکردن مسئولیت کاری خود و یا پایین بودن دانش فنی

این ایرادات را به کرک نرم افزارها نسبت میدهند که متاسفانه امری نادرست و تا حد زیادی اشتباه میباشد.

پس سعی کنید با بالا بردن دانش فنی خود و راه حل های گفته شده ی دیگر از به وجود آمدن چنین مشکلاتی در پروژه های خود جلوگیری کنید و پروژه های خودتان را به درستی انجام دهید.

 

همجنین اگر شما هم با این دست از مشکلات رو به رو شده اید و یا مواردی را بوده که به آن ها برخورد کرده اید و اطلاع خاصی از آن نداشته اید , آن را از طریق کامنت ها با ما در میان بگذارید.

نرم افزارهای کرک شده ی عمرانی: نرم افزارهای کرک شده ی عمرانی برای مهندسین عمران را میتوان تنها ابزار کار این قشر در کشور ما در نظر گرفت , چرا که وظیفه ی اصلی که طراحی سازه میباشد به عهده ی مهندس محاسب است , و اگر در این بخش اشتباه کوچکی از مهندس و یا نرم افزار سر بزند تا انتهای ساخت و اجرای کل سازه , آن ایراد در سازه نفته خواهد ماند و بعد در مواقعی همچون زلزله به بدترین شکل ممکنه خود را نشان خواهد داد. اما آیا واقعا نرم افزارهای عمرانی دارای باگ زیادی هستند و مطالبی که در سراسر اینترنت و فضای مجازی میخوانیم صحت دارند؟ تعدادی از این مطالب که در فضای مجازی هستند را در ابتدا با هم دیگر بررسی میکنیم: نسخه های جدید نرم افزاری دارای مشکل هستند و نمیتوان از آن ها استفاده کرد. برای استفاده ی درست از نرم افزار ایتبس باید همانطور که طرح سازه ای اجرا میشود اعضا را ترسیم کرد ( به عنوان مثال ابتدا فقط ستون های طبقه ی اول را ترسیم میکنیم و سپس تیرهای آن را و بعد کف ریزی آن را انجام میدهیم و سپس سایر طبقات را به همین شکل ترسیم میکنیم) فقط باید از نسخه ی ۹٫۷٫۴ برای طراحی سازه استفاده کرد. آیین نامه ها و روش های تحلیلی جدید در ایتبس اشتباه میباشد. کرک نرم افزارهای ایتبس باعث میشود که ایتبس به عمد نتایج اشتباهی بدهد استفاده از نرم افزار های کرک شده عمرانی دقیق نیست. ایتبس را باید رفع باگ کرد و آموزش آن تنها در اختیار ما میباشد. نتایج نرم افزاری اشتباه هستند و نباید به آن ها اعتماد کرد. و جملاتی شبیه به این که در سطح فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به کرات یافت میشود. اما واقعا تا چه حدی این جملات و کلمات درست است؟ بیایید با هم بررسی کنیم: نرم افزارهای گرایش عمران به چند بخش تقسیم میشوند که شامل نرم افزارهای طراحی سازه , نرم افزارهای ترسیم نقشه های اجرایی و نرم افزارهای جانبی متصل به این نرم افزارها هستند. دسته های دوم و سوم معمولا توسط گروه های مهندسی داخل کشور ساخته میشوند و چون مدت کمی از ساخت آن ها میگذرد خیلی اعتماد سازی خوبی ندارند خصوصا در بخش ترسیم نقشه های اجرایی. اما اگر بخواهیم به نرم افزارهای طراحی سازه اشاره کتیم , میتوان به ایتبس (Etabs) و سیف(Safe) و سپ(Sap) اشاره کرد. اگر مطلب  بازار کار رشته ی عمران  را خوانده باشید , حتما میدانید که من تعداد زیادی پروژه با همین نرم افزارها طراحی کرده ام و تعداد پروژه های من در حال حاظر نزدیک به ۲ هزار عدد رسیده اند. من کلاس های زیادی را هم ثبت نام کردم و در آن ها شرکت کردم و با افراد زیادی در ارتباط بوده ام تا بتوانم به علم قابل قبولی در محاسبات سازه برسم. و در خیلی از کلاس ها به باگ داشتن این نرم افزارها اشاره کرده اند. اما اگر به برنامه نویسی و مباحث آن آشنایی داشته باشید , میدانید که نرم افزارها معمولا…

دروغ هایی در مورد نرم افزارهای کرک شده ی مهندسی عمران

امتیاز - 98%

98%

آیا به نرم افزارهای کرک شده ی عمرانی میتوان اعتماد کرد؟پاسخ آن را در این مقاله به راحتی میتوانید پیدا کنید , موردی که برای مهندسین عمران بی نهایت مهم است:

امتیاز کاربران: 4.6 ( 2 رای)
98 bigtheme