آشنایی با بتن مگر و نکات اجرایی آن

91

بتن مگر (lean concrete) که به آن بتن لاغر،بتن کم سیمان و یا بتن نظافت نیز گفته میشود اوّلین قشر پی سازی در پی های نقطه ای می باشد.مقدار سیمان در بتن مگر در حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ کیلوگرم میباشد.

بتن مگر در موارد زیر مورد استفاده قرار گرفته:

۱-آماده سازی بستر خاک برای پی ریزی

۲-صاف،تراز  و همگن نمودن فونداسیون

۳-جلوگیری کردن از جذب آب بتن توسط خاک

۴-اگر خاک برداری بیش از اندازه مجاز صورت گیرد برای تراز نمودن کف پی و پر کردن فضای خالی از بتن مگر استفاده شده.

۵-جلوگیری کردن از نفوذ سیمان به خاک

آشنایی-با-بتن-مگر-و-نکات-اجرایی-آن

نکات مهّم در اجرای بتن نظافت

۱- قبل از اجرای بتن نظافت حتماً خاک بستر را مرطوب نمایید تا آب بتن جذب خاک نگردد و کیفیت آن پایین نیایید.

۲-در صورتی که بتن را روی شفته آهک اجرا نموده حتماً توجه داشته باشید که شفته به مقاومت ۱٫۵ کیلوگرم بر متر مربع رسیده باشد.(شفته آهکی زمانی به مقاومت ۱٫۵ کیلوگرم بر متر مربع رسیده که اثر کفش شما پس از راه رفتن بر روی آن باقی نماند).

۳-شفته آهک می بایست قبل از اجرای بتن مگر مرطوب شده تا آب بتن را جذب نکند. توجه داشته باشید زمانی که آهک هنوز جذب آب داشته باشد موجب پوکی بتن مگر می شود.

۴- بتن مگر جهت پاکسازی کف و اجرای دقیق تر فاصله گذاری آرماتوربندی از کف انجام می گیرد بنابراین به تمیز و یکنواخت بودن سطح آن دقت کنید تا آرماتوربندی بهتری داشته باشید.

۵-معمولاً بتن مگر توسط دستگاه های مخلوط کن (بنتونیر ) کوچک ساخته می شود دقت نمایید که حداقل دو دقیقه پس از اضافه کردن آب ، بتن دستگاه به خوبی مخلوط شود و سپس مورد استفاده قرار بگیرد.

خواندن این مطلب هم به شما توصیه میکنیم:  دانلود مجموعه ی فرمول های مبحث ۹ ام

۶-پس از ریختن بتن مگر با توجه به دمای هوا حدود ۱۰ ساعت سطح آن را مرطوب نگه دارید(با پاشیدن آب) و بعد از گذشت یک روز می توانید عملیات بعدی را شروع کنید و روی بتن مگر راه بروید.

در انتها لازم به ذکر است که ضخامت بتن نظافت بین ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر می باشد و از هر طرف ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر بیشتر از فونداسیون ریخته می شود.

 

بتن مگر (lean concrete) که به آن بتن لاغر،بتن کم سیمان و یا بتن نظافت نیز گفته میشود اوّلین قشر پی سازی در پی های نقطه ای می باشد.مقدار سیمان در بتن مگر در حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ کیلوگرم میباشد. بتن مگر در موارد زیر مورد استفاده قرار گرفته: ۱-آماده سازی بستر خاک برای پی ریزی ۲-صاف،تراز  و همگن نمودن فونداسیون ۳-جلوگیری کردن از جذب آب بتن توسط خاک ۴-اگر خاک برداری بیش از اندازه مجاز صورت گیرد برای تراز نمودن کف پی و پر کردن فضای خالی از بتن مگر استفاده شده. ۵-جلوگیری کردن از نفوذ سیمان به خاک نکات مهّم در اجرای بتن نظافت ۱- قبل از اجرای بتن نظافت حتماً خاک بستر را مرطوب نمایید تا آب بتن جذب خاک نگردد و کیفیت آن پایین نیایید. ۲-در صورتی که بتن را روی شفته آهک اجرا نموده حتماً توجه داشته باشید که شفته به مقاومت ۱٫۵ کیلوگرم بر متر مربع رسیده باشد.(شفته آهکی زمانی به مقاومت ۱٫۵ کیلوگرم بر متر مربع رسیده که اثر کفش شما پس از راه رفتن بر روی آن باقی نماند). ۳-شفته آهک می بایست قبل از اجرای بتن مگر مرطوب شده تا آب بتن را جذب نکند. توجه داشته باشید زمانی که آهک هنوز جذب آب داشته باشد موجب پوکی بتن مگر می شود. ۴- بتن مگر جهت پاکسازی کف و اجرای دقیق تر فاصله گذاری آرماتوربندی از کف انجام می گیرد بنابراین به تمیز و یکنواخت بودن سطح آن دقت کنید تا آرماتوربندی بهتری داشته باشید. ۵-معمولاً بتن مگر توسط دستگاه های مخلوط کن (بنتونیر ) کوچک ساخته می شود دقت نمایید که حداقل دو دقیقه پس از اضافه کردن آب ، بتن دستگاه به خوبی مخلوط شود و سپس مورد استفاده قرار بگیرد. ۶-پس از ریختن بتن مگر با توجه به دمای هوا حدود ۱۰ ساعت سطح آن را مرطوب نگه دارید(با پاشیدن آب) و بعد از گذشت یک روز می توانید عملیات بعدی را شروع کنید و روی بتن مگر راه بروید. در انتها لازم به ذکر است که ضخامت بتن نظافت بین ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر می باشد و از هر طرف ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر بیشتر از فونداسیون ریخته می شود.  

آشنایی با بتن مگر و نکات اجرایی آن

آشنایی با بتن مگر و نکات اجرایی آن - 94%
امتیاز کاربران: 4.88 ( 4 رای)
94 bigtheme
راستی اگر دوست داشتی میتونی برای ویدیوهای بعدی و همچنین آموزش های بعدی ایمیل خودت را اینجا وارد کنی تا آموزش های رایگان بعدی رو برات بفرستم.
اسم خودت را اینجا وارد کن
ایمیل خودت را هم اینجا وارد کن: