آشنایی با بتن مگر , گروت و نکات اجرایی آن ها

198

در این مقاله قصد داریم تا به بتن مگر (بتن نظافت) و گروت و نکات اجرایی آن ها بپردازیم:

بتن مگر (lean concrete) که به آن بتن لاغر،بتن کم سیمان و یا بتن نظافت نیز گفته میشود اوّلین قشر پی سازی در پی های نقطه ای می باشد.مقدار سیمان در بتن مگر در حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ کیلوگرم میباشد.

بتن مگر در موارد زیر مورد استفاده قرار گرفته:

۱-آماده سازی بستر خاک برای پی ریزی

۲-صاف،تراز  و همگن نمودن فونداسیون

۳-جلوگیری کردن از جذب آب بتن توسط خاک

۴-اگر خاک برداری بیش از اندازه مجاز صورت گیرد برای تراز نمودن کف پی و پر کردن فضای خالی از بتن مگر استفاده شده.

۵-جلوگیری کردن از نفوذ سیمان به خاک

بتن مگر - بتن نظافت

نکات مهّم در اجرای بتن نظافت

۱- قبل از اجرای بتن نظافت حتماً خاک بستر را مرطوب نمایید تا آب بتن جذب خاک نگردد و کیفیت آن پایین نیایید.

۲-در صورتی که بتن را روی شفته آهک اجرا نموده حتماً توجه داشته باشید که شفته به مقاومت ۱٫۵ کیلوگرم بر متر مربع رسیده باشد.(شفته آهکی زمانی به مقاومت ۱٫۵ کیلوگرم بر متر مربع رسیده که اثر کفش شما پس از راه رفتن بر روی آن باقی نماند).

۳-شفته آهک می بایست قبل از اجرای بتن مگر مرطوب شده تا آب بتن را جذب نکند. توجه داشته باشید زمانی که آهک هنوز جذب آب داشته باشد موجب پوکی بتن مگر می شود.

۴- بتن مگر جهت پاکسازی کف و اجرای دقیق تر فاصله گذاری آرماتوربندی از کف انجام می گیرد بنابراین به تمیز و یکنواخت بودن سطح آن دقت کنید تا آرماتوربندی بهتری داشته باشید.

۵-معمولاً بتن مگر توسط دستگاه های مخلوط کن (بنتونیر ) کوچک ساخته می شود دقت نمایید که حداقل دو دقیقه پس از اضافه کردن آب ، بتن دستگاه به خوبی مخلوط شود و سپس مورد استفاده قرار بگیرد.

۶-پس از ریختن بتن مگر با توجه به دمای هوا حدود ۱۰ ساعت سطح آن را مرطوب نگه دارید(با پاشیدن آب) و بعد از گذشت یک روز می توانید عملیات بعدی را شروع کنید و روی بتن مگر راه بروید.

در انتها لازم به ذکر است که ضخامت بتن نظافت بین ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر می باشد و از هر طرف ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر بیشتر از فونداسیون ریخته می شود.

 

گروت:

گروتگروت (grout) ترکیبی از ماسه،سیمان،آب و گروهی از افزودنی ها می باشد.

معمولاً از گروتها می توان در مکان هایی که نیاز به مقاومت بالا  می باشد و ترمیم کردن ترک هایی با عمق زیاد  استفاده نمود.

کاربرد گروت مشابه ملات می باشد.

اصولاً در پروژه های ساختمانی از گروتها برای تراز کردن فضای خالی زیر بیس پلیت و فونداسیون استفاده می شود.

همچنین استفاده از آن در آنکربلت ها،اتصال نمودن ریل ماشین آلات و برینگ پل ها مرسوم می باشد.

نکاتی که در گروت ریزی باید رعایت نمود و در نظر گرفت:

گروت چیست؟توجه به نکات زیر در قبل،هنگام و بعد از گروت ریزی باعث افزایش راندمان کاری و بهبود کار می شود.

نکاتی که در هنگام گروت ریزی باید رعایت نمود عبارت اند از:

 • سطوحی که می خواهیم گروت ریزی نماییم باید عاری از هرگونه آلودگی روغنی،گرد و غبار باشد.
 • معمولاً استفاده از پمپ باد برای پاک نمودن سطوح از گرد و غبار قبل از انجام عملیات توصیه می گردد.
 • زمان گروت ریزی در شروع ۱۵ دقیقه و در پایان ۲ ساعت می باشد.
 • عموماً مقدار انبساط گروت بعد از گروت ریزی چیزی در حدود ۲% می باشد.
 • گروت ریزی در تراوایی کم و دوام بالا مورد استفاده قرار گرفته.
 •  عموماً مقاطعی با ضخامت ۱۰ الی ۱۰۰ میلی متر برای  گروت ریزی مناسب هستند.
 • گروت ریزی برای استحکام بالا در تمام سنین اجرا می گردد.

انواع روش های گروت ریزی:

روش های مرسوم گروت ریزی به شرح ذیل است:

 • گروتهای یا ملات خشک
 • گروتهای سیال

گروت یا ملات خشک:

در این روش گروتها به وسیله نیروی تراکمی جایگزاری میگردد.

گروت سیال:

این روش برای مکان ها و حفراتی که تقریباً مسدود می باشند و دسترسی به آن ها سخت و یا غیر ممکن می باشد عموماً مورد استفاده قرار گرفته.

در این روش چون گروتها حالت سیال دارند به صورت خود به خودی جایگذاری می شود.

لازم به ذکر است این روش بیش تر از روش اول مورد استفاده قرار می گیرد چرا که در روش اول گاهی متود مورد استفاده برای جایگزاری مناسب نیست.

انواع گروت:

گروتگروتها بر اساس مواد به کار رفته در آنها دارای گوناگونی متفاوتی هستند که به شرح ذیل می باشد:

 • گروتهای اپوکسی دوجزیی یا سه جزیی
 • گروتهای آماده منبسط شونده
 • گروتهای سیمانی اصلاح شده با مواد پلیمری
 • گروتهای پایه سیمانی الیافدار

لازم به ذکر است که هر یک از گروتهای فوق الذکر دارای ویژگی هایی هستند که بر اساس این ویژگی ها در مکان های متفاوتی قابل استفاده هستند.

 

در این مقاله قصد داریم تا به بتن مگر (بتن نظافت) و گروت و نکات اجرایی آن ها بپردازیم: بتن مگر (lean concrete) که به آن بتن لاغر،بتن کم سیمان و یا بتن نظافت نیز گفته میشود اوّلین قشر پی سازی در پی های نقطه ای می باشد.مقدار سیمان در بتن مگر در حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ کیلوگرم میباشد. بتن مگر در موارد زیر مورد استفاده قرار گرفته: ۱-آماده سازی بستر خاک برای پی ریزی ۲-صاف،تراز  و همگن نمودن فونداسیون ۳-جلوگیری کردن از جذب آب بتن توسط خاک ۴-اگر خاک برداری بیش از اندازه مجاز صورت گیرد برای تراز نمودن کف پی و پر کردن فضای خالی از بتن مگر استفاده شده. ۵-جلوگیری کردن از نفوذ سیمان به خاک نکات مهّم در اجرای بتن نظافت ۱- قبل از اجرای بتن نظافت حتماً خاک بستر را مرطوب نمایید تا آب بتن جذب خاک نگردد و کیفیت آن پایین نیایید. ۲-در صورتی که بتن را روی شفته آهک اجرا نموده حتماً توجه داشته باشید که شفته به مقاومت ۱٫۵ کیلوگرم بر متر مربع رسیده باشد.(شفته آهکی زمانی به مقاومت ۱٫۵ کیلوگرم بر متر مربع رسیده که اثر کفش شما پس از راه رفتن بر روی آن باقی نماند). ۳-شفته آهک می بایست قبل از اجرای بتن مگر مرطوب شده تا آب بتن را جذب نکند. توجه داشته باشید زمانی که آهک هنوز جذب آب داشته باشد موجب پوکی بتن مگر می شود. ۴- بتن مگر جهت پاکسازی کف و اجرای دقیق تر فاصله گذاری آرماتوربندی از کف انجام می گیرد بنابراین به تمیز و یکنواخت بودن سطح آن دقت کنید تا آرماتوربندی بهتری داشته باشید. ۵-معمولاً بتن مگر توسط دستگاه های مخلوط کن (بنتونیر ) کوچک ساخته می شود دقت نمایید که حداقل دو دقیقه پس از اضافه کردن آب ، بتن دستگاه به خوبی مخلوط شود و سپس مورد استفاده قرار بگیرد. ۶-پس از ریختن بتن مگر با توجه به دمای هوا حدود ۱۰ ساعت سطح آن را مرطوب نگه دارید(با پاشیدن آب) و بعد از گذشت یک روز می توانید عملیات بعدی را شروع کنید و روی بتن مگر راه بروید. در انتها لازم به ذکر است که ضخامت بتن نظافت بین ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر می باشد و از هر طرف ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر بیشتر از فونداسیون ریخته می شود.   گروت: گروت (grout) ترکیبی از ماسه،سیمان،آب و گروهی از افزودنی ها می باشد. معمولاً از گروتها می توان در مکان هایی که نیاز به مقاومت بالا  می باشد و ترمیم کردن ترک هایی با عمق زیاد  استفاده نمود. کاربرد گروت مشابه ملات می باشد. اصولاً در پروژه های ساختمانی از گروتها برای تراز کردن فضای خالی زیر بیس پلیت و فونداسیون استفاده می شود. همچنین استفاده از آن در آنکربلت ها،اتصال نمودن ریل ماشین آلات و برینگ پل ها مرسوم می باشد. نکاتی که در گروت ریزی باید رعایت نمود و در نظر گرفت: توجه به نکات زیر در قبل،هنگام و بعد از گروت ریزی باعث افزایش راندمان کاری و بهبود کار می شود. نکاتی که در هنگام گروت ریزی باید رعایت نمود عبارت اند…

آشنایی با بتن مگر و نکات اجرایی آن

%

در این مقاله به معرفی بتن نظافت (lean concrete) و موارد استفاده آن پرداخته و همچنین به تشریح نکات اجرایی بتن مگر که بسیار مهّم و ضروری می باشد پرداخته

امتیاز کاربران: 4.83 ( 6 رای)
0 bigtheme