چه طور با دودکش خطر مرگ را به خانه ی خود بیاوریم؟

161

هر سال با فرا رسیدن زمستان متاسفانه بسیاری از هموطنان بخاطر عدم آگاهی لازم از اهمیت نقش دودکش یا مسموم شده و یا جان خود را از دست می دهند. در این مقاله به نکاتی درباره خطرات دودکش توجه نمایند می پردازیم.

خطرات دودکش

دودکش وظیفه دارد گازهای سمی حاصل از احتراق در وسایل گازسوز را از محیط ساختمان خارج کند و اگر به نکات ایمنی مربوط به دودکش توجه نشود افراد ممکن است به راحتی جان خود را از دست بدهند.لازم به ذکر است که خطرناک ترین گاز که حاصل احتراق ناقص در وسایل گرمایشی می باشد منواکسید کربن است که میزان کمی از آن در محیط خانه مسمویت به همراه خواهد داشت و چون این گاز رنگ و بو ندارد تشخیص آن تنها با سنسور های خاص میسر می باشد.

خطرات دودکش

نکات مهم در خطرات دودکش

  1. تجهیزات گرمایشی مانند بخاری,آب گرمکن های زمینی و دیواری و کلیه پکیج ها باید دارای دودکش مناسب باشند.قطر دودکش بخاری و آب گرمکن های زمینی ۱۰cm و قطر دودکش آب گرمکن های دیواری,پکیج و شومینه حداقل باید ۱۵cm  باشد.لازم به ذکر است در صورتی که از دودکش هایی با مقطع مستطیل استفاده شود سطح آن باید معدل قطر دودکش های ذکر شده باشد.
  2. حداقل ارتفاع دودکش باید ۱m بالای بام باشد و در مکان هایی که بارش برف زیاد است باید ارتفاع برف را در نظر گرفت.
  3. از داکت نباید دودکش رد شود.
  4. استفاده از دودکش در نما جایز نیست.(یکی از دلایل عمده این ممنوعیت احتمال وقوع پدیده مکش معکوس می باشد).
  5. عبور دودکش و لوله گاز از دیوار حمام و سقف کاذب حمام ممنوع است.
  6. فاصله دودکش با وسایل آبی مانند کولر باید ۳ متر باشد در غیر این صورت ارتفاع دودکش با کولر باید ۱m اختلاف داشته باشد.(همچنین این نکته درباره لوله های فاضلاب نیز صادق می باشد).

 

خطرات دودکش

در عکس فوق می بینید که دودکش در نزدیکی پنجره قرار گرفته و این ممکن است باعث ایجاد پدیده مکش معکوس شده بعلاوه استفاده از کلاهک برای جلوگیری از نفوذ اجسام خارجی به دودکش بسیار ضروری می باشد.

انواع کلاهک های دودکش

۱-کلاهک H شکل

۲- کلاهک های لانه کبوتری(استفاده از این نوع کلاهک ممنوع می باشد)

۳-کلاهک های فلزی گرد

به طور کلی کلاهک های دودکش مانع نفوذ اجسام خارجی به داخل دودکش و انسداد آن شده و لذا استفاده از آن ها بسیار حیاتی می باشد.

خطرات دودکش

روش های کنترل دودکش

به طور کلی برای این که مطمئن شویم دودکش به وسیله جسم خارجی مسدود نشده است سه روش مختلف موجود میباشد.

۱-بازرسی چشمی که توسط چراغ قوه صورت می گیرد

۲-انداختن اشیاء.در این روش جسمی را که یک سر آن به طناب وصل بوده در داخل دودکش می اندازیم اگر جسم بدون مشکل به انتهای دودکش سقوط کند یعنی دودکش باز است و هیچ مشکلی وجود ندارد اما اگر جسم به انتهای دودکش سقوط ننمود یعنی دودکش توسط جسمی مسدود شده است.

۳-سوزاندن کاغذ.لازم به ذکر است اگر کاغذ با قدرت سوخته و دود تخلیه شود یعنی دودکش بازمی باشد.اگر آرام بسوزد دودکش نیمه بسته بوده و اگر کاغذ سوخته اما دود داخل خانه آمده دودکش کاملاً بسته می باشد.

در انتها باید اشاره نمود قبل از نصب وسایل گرمایشی حتماً دودکش باید به وسیله یکی از روش های فوق الذکر کنترل شود تا از مسدود نبودن آن اطمینان حصول یافته و از بروز حادثه جلوگیری به عمل آید.

 

 

 

هر سال با فرا رسیدن زمستان متاسفانه بسیاری از هموطنان بخاطر عدم آگاهی لازم از اهمیت نقش دودکش یا مسموم شده و یا جان خود را از دست می دهند. در این مقاله به نکاتی درباره خطرات دودکش توجه نمایند می پردازیم. خطرات دودکش دودکش وظیفه دارد گازهای سمی حاصل از احتراق در وسایل گازسوز را از محیط ساختمان خارج کند و اگر به نکات ایمنی مربوط به دودکش توجه نشود افراد ممکن است به راحتی جان خود را از دست بدهند.لازم به ذکر است که خطرناک ترین گاز که حاصل احتراق ناقص در وسایل گرمایشی می باشد منواکسید کربن است که میزان کمی از آن در محیط خانه مسمویت به همراه خواهد داشت و چون این گاز رنگ و بو ندارد تشخیص آن تنها با سنسور های خاص میسر می باشد. نکات مهم در خطرات دودکش تجهیزات گرمایشی مانند بخاری,آب گرمکن های زمینی و دیواری و کلیه پکیج ها باید دارای دودکش مناسب باشند.قطر دودکش بخاری و آب گرمکن های زمینی ۱۰cm و قطر دودکش آب گرمکن های دیواری,پکیج و شومینه حداقل باید ۱۵cm  باشد.لازم به ذکر است در صورتی که از دودکش هایی با مقطع مستطیل استفاده شود سطح آن باید معدل قطر دودکش های ذکر شده باشد. حداقل ارتفاع دودکش باید ۱m بالای بام باشد و در مکان هایی که بارش برف زیاد است باید ارتفاع برف را در نظر گرفت. از داکت نباید دودکش رد شود. استفاده از دودکش در نما جایز نیست.(یکی از دلایل عمده این ممنوعیت احتمال وقوع پدیده مکش معکوس می باشد). عبور دودکش و لوله گاز از دیوار حمام و سقف کاذب حمام ممنوع است. فاصله دودکش با وسایل آبی مانند کولر باید ۳ متر باشد در غیر این صورت ارتفاع دودکش با کولر باید ۱m اختلاف داشته باشد.(همچنین این نکته درباره لوله های فاضلاب نیز صادق می باشد).   در عکس فوق می بینید که دودکش در نزدیکی پنجره قرار گرفته و این ممکن است باعث ایجاد پدیده مکش معکوس شده بعلاوه استفاده از کلاهک برای جلوگیری از نفوذ اجسام خارجی به دودکش بسیار ضروری می باشد. انواع کلاهک های دودکش ۱-کلاهک H شکل ۲- کلاهک های لانه کبوتری(استفاده از این نوع کلاهک ممنوع می باشد) ۳-کلاهک های فلزی گرد به طور کلی کلاهک های دودکش مانع نفوذ اجسام خارجی به داخل دودکش و انسداد آن شده و لذا استفاده از آن ها بسیار حیاتی می باشد. روش های کنترل دودکش به طور کلی برای این که مطمئن شویم دودکش به وسیله جسم خارجی مسدود نشده است سه روش مختلف موجود میباشد. ۱-بازرسی چشمی که توسط چراغ قوه صورت می گیرد ۲-انداختن اشیاء.در این روش جسمی را که یک سر آن به طناب وصل بوده در داخل دودکش می اندازیم اگر جسم بدون مشکل به انتهای دودکش سقوط کند یعنی دودکش باز است و هیچ مشکلی وجود ندارد اما اگر جسم به انتهای دودکش سقوط ننمود یعنی دودکش توسط جسمی مسدود شده است. ۳-سوزاندن کاغذ.لازم به ذکر است اگر کاغذ با قدرت سوخته و دود تخلیه شود یعنی دودکش بازمی باشد.اگر آرام بسوزد دودکش نیمه بسته بوده و اگر کاغذ سوخته…

چه طور با دودکش خطر مرگ را به خانه ی خود بیاوریم؟

امتیاز - 97%

97%

هر سال با فرا رسیدن زمستان متاسفانه بسیاری از هموطنان بخاطر عدم آگاهی لازم از اهمیت نقش دودکش یا مسموم شده و یا جان خود را از دست می دهند. در این مقاله به نکاتی که افراد باید درباره دودکش توجه نمایند پرداخته.

امتیاز کاربران: 4.53 ( 2 رای)
97 bigtheme