چه طور یک بام سبز (روف گاردن) برای بام ساختمانمان ایجاد کنیم؟

143

روف گاردن:

امروزه شهرهای بزرگ با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم نموده از قبیل آلودگی شدید آب وهوا,نبود فضای سبز کافی و سایر موارد.این امر باعث شده که بام خانه ها محلی مناسب برای ایجاد فضای سبز باشد. در این مقاله هدف آشنایی با روف گاردن و مزایا و معایب آن ها و آشنایی با دکوراسیون روف گاردن می باشد.

چه-طور-یک-بام-سبز-(روف-گاردن)-برای-بام-ساختمانمان-ایجاد-کنیم؟۱تاریخچه:

روف گاردن ها  تاریخ بسیار قدیمی و غنی دارند.اولین نمونه از این باغ ها , باغ های معلق بابل می باشد که حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده اند و جزء عجایب هفت گانه جهان به حساب آمده از دیگر نمونه ها میتوان به ویلای رازآلود ( villa of the mysteries)در شهر پمپی اشاره نمود که توسط رومیان ساخته شده است.ناصر خسرو نیز در آثار خود از باغهایی سخن گفته که در مصر بوده اند و در طبقه ۱۴ ساختمانی قرار داشته و آب چاه به منظور آبیاری به آن ارتفاع منتقل می شده است.

مزایا:

کاهش حرارت

تحقیقی در سال ۲۰۰۵ در دانشگاه تورنتو نشان داد که بام های سبز   همچنین می توانند مانع هدر رفت حرارت و کاهش مصرف انرژی شده.

کاهش بار باران و طوفان بر سقف ساختمان ها.

خلق فضایی سبز برای ساکنین ساختمان(لازم به ذکر است که ساکنین می توانند از فضایی مثل بام که عموماً فضایی مرده در نظر گرفته شده برای تفریح و استراحت نمودن استفاده نمایند).

پالایش هوای شهری و جذب شدن فلزات سنگین توسط گیاهان

عایق صدا

کاهش اثر پدیده  جزیره گرمایی

ایجاد زیستگاهی برای حیوانات شهری مثل پرندگان و …

کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری سقف(به دلیل کاشت پوشش گیاهی این پوشش خود مثل لایه محافظ عمل نموده و لذا هزینه های تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد).

معایب:

لازم به ذکر است که گیاهانی که دارای ریشه های عمیق بوده ممکن است به سیستم عایق آب سقف ضرر رسانده و به دلایل سخت بودن تعمیرات مشکلاتی را ایجاد نمایند لذا در انتخاب پوشش گیاهی اینگونه باغ ها باید دقت شود و با افراد خبره مشورت به عمل آید.

از دیگر معایب این گونه سقف ها از لحاظ سازه ای می توان به افزایش بار سقف اشاره نمود البته این مورد به دیتیل اجرایی سقف و نوع پوشش گیاهی آن بستگی دارد.

یکی از دیگر معایب بام های سبز هزینه اجرایی اولیه آن می باشد که بیشتر از سقف های معمولی می باشد البته لازم به ذکر است که با توجه به مزایای فوق الذکر این هزینه در دراز مدّت جبران شده و ناچیز می باشد.

بسیاری از کشور ها امروزه بر این گونه بام ها سرمایه گزاری نموده و در این زمینه پیشرفت های شایانی داشته اند مثل:استرالیا,کانادا,سوئیس,سوئدو… .

در ادامه عکس هایی از این گونه باغ ها مشاهده نموده که در شهر های متفاوت و با معماری های متفاوت ساخته شده اند.

 

چه-طور-یک-بام-سبز-(روف-گاردن)-برای-بام-ساختمانمان-ایجاد-کنیم؟۲

چه-طور-یک-بام-سبز-(روف-گاردن)-برای-بام-ساختمانمان-ایجاد-کنیم؟۳

چه-طور-یک-بام-سبز-(روف-گاردن)-برای-بام-ساختمانمان-ایجاد-کنیم؟۴

روف گاردن: امروزه شهرهای بزرگ با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم نموده از قبیل آلودگی شدید آب وهوا,نبود فضای سبز کافی و سایر موارد.این امر باعث شده که بام خانه ها محلی مناسب برای ایجاد فضای سبز باشد. در این مقاله هدف آشنایی با روف گاردن و مزایا و معایب آن ها و آشنایی با دکوراسیون روف گاردن می باشد. تاریخچه: روف گاردن ها  تاریخ بسیار قدیمی و غنی دارند.اولین نمونه از این باغ ها , باغ های معلق بابل می باشد که حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده اند و جزء عجایب هفت گانه جهان به حساب آمده از دیگر نمونه ها میتوان به ویلای رازآلود ( villa of the mysteries)در شهر پمپی اشاره نمود که توسط رومیان ساخته شده است.ناصر خسرو نیز در آثار خود از باغهایی سخن گفته که در مصر بوده اند و در طبقه ۱۴ ساختمانی قرار داشته و آب چاه به منظور آبیاری به آن ارتفاع منتقل می شده است. مزایا: کاهش حرارت تحقیقی در سال ۲۰۰۵ در دانشگاه تورنتو نشان داد که بام های سبز   همچنین می توانند مانع هدر رفت حرارت و کاهش مصرف انرژی شده. کاهش بار باران و طوفان بر سقف ساختمان ها. خلق فضایی سبز برای ساکنین ساختمان(لازم به ذکر است که ساکنین می توانند از فضایی مثل بام که عموماً فضایی مرده در نظر گرفته شده برای تفریح و استراحت نمودن استفاده نمایند). پالایش هوای شهری و جذب شدن فلزات سنگین توسط گیاهان عایق صدا کاهش اثر پدیده  جزیره گرمایی ایجاد زیستگاهی برای حیوانات شهری مثل پرندگان و ... کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری سقف(به دلیل کاشت پوشش گیاهی این پوشش خود مثل لایه محافظ عمل نموده و لذا هزینه های تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد). معایب: لازم به ذکر است که گیاهانی که دارای ریشه های عمیق بوده ممکن است به سیستم عایق آب سقف ضرر رسانده و به دلایل سخت بودن تعمیرات مشکلاتی را ایجاد نمایند لذا در انتخاب پوشش گیاهی اینگونه باغ ها باید دقت شود و با افراد خبره مشورت به عمل آید. از دیگر معایب این گونه سقف ها از لحاظ سازه ای می توان به افزایش بار سقف اشاره نمود البته این مورد به دیتیل اجرایی سقف و نوع پوشش گیاهی آن بستگی دارد. یکی از دیگر معایب بام های سبز هزینه اجرایی اولیه آن می باشد که بیشتر از سقف های معمولی می باشد البته لازم به ذکر است که با توجه به مزایای فوق الذکر این هزینه در دراز مدّت جبران شده و ناچیز می باشد. بسیاری از کشور ها امروزه بر این گونه بام ها سرمایه گزاری نموده و در این زمینه پیشرفت های شایانی داشته اند مثل:استرالیا,کانادا,سوئیس,سوئدو... . در ادامه عکس هایی از این گونه باغ ها مشاهده نموده که در شهر های متفاوت و با معماری های متفاوت ساخته شده اند.  

دکوراسیون روف گاردن

امتیاز - 94%

94%

این مقاله به معایب و مزایایی روف گاردن می پردازد.بام سبز علاوه بر ساخت محیطی آرام بخش و زیبا در ساختمان تاثیری زیادی در محیط زیست دارد با ما همراه باشید :

امتیاز کاربران: 4.85 ( 1 رای)
94 bigtheme