دپو چیست و چه طور باید مصالح را دپو کنیم؟

221

دپو از جمله عواملی می باشد که در طول انجام پروژه نقش بسیار مهمی بازی می کند.لذا آشنایی با این بخش و نکات مربوط به آن امری بسیار مهّم و حیاتی می باشد.لازم به ذکر است که مبحث پنج مقرارات ملی ساختمان نکاتی راجع به دپو مصالح مختلف آورده است که در ادامه به آنها می پردازیم.

دپو چیست؟

دپو (depot) کلمه ای انگلیسی می باشد به معنی انبار کالا. دپو به صورت کلی در پروژه های عمرانی برای انبار نمودن مواد خام مانند:سیمان,میلگرد,ماسه و … یا ماشین آلات عمرانی مانند: لودر,گریدر,بیل مکانیکی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

دپو مصالحاهمیت دپو:

توجه به نکات مربوط به دپو صحیح مصالح در پروژه های عمرانی تاثیر شگرفی بر روی پروژه ها در هنگام اجرای آنها دارد که در ذیل چند مورد از آنها ذکر شده است:

 • کاهش ریسک های ایمنی مانند: سقوط کارگران از ارتفاع,برق گرفتگی و  آتش سوزی
 • کاهش هزینه های پروژه ( دپو صحیح مصالح مانع از هدر رفت آنها شده و لذا هزینه های پروژه کاهش خواهد یافت)
 • کاهش آلودگی محیط زیست
 • به حداقل رساندن رفت و آمدها در کارگاه
 • جلوگیری از کاهش کیفیت مصالح مورد استفاده در پروژه ها

نکات کلی درباره دپو مصالح گوناگون:

به طور کلی در هنگام دپو مصالح گوناگون شما باید به چندین نکته توجه کنید که در زیر به آنها می پردازیم:

 •  در نظر گرفتن شدت و جهت باد به خصوص برای مصالحی که دارای وزن کم می باشند و باد آنها را می تواند در محیط کارگاه پراکنده نماید مانند میکروسیلیس ها و فیلرها.
 • مصالح نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند  و یا این زمان باید به حداقل خود برسد چرا که نور خورشید ممکن است  باعث تغییر خواص فیزیکی یا شیمیایی مصالح شده و در نهایت کاهش کیفیت آنها را به همراه خواهد داشت.
 • محل دپو مصالح نباید مانع رفت و آمد کارگران و جابه جایی ماشین آلات در کارگاه شده همچنین محل آن ها باید به گونه ای باشد که رفت و آمد کارگران به حداقل برسد.
 • در محل هایی که  دپو مواد  قابل اشتعال می باشد مانند نفت یا بنزین از تابلوهای سیکار کشیدن مطلقاً ممنوع و احتیاط خطر آتش سوزی  استفاده نماییم.
 • مصالح ساختمانی اگر در کنار دیوار یا تیغه انبار شود طوری انباشته شود که فشار بیش از اندازه به دیوار و تیغه وارد نیاید.

دپو مصالح

دپو سیمان:

استفاده وسیع سیمان در پروژه های عمرانی بر کسی پوشیده نیست و لذا در اینجا به ذکر نکاتی درباره دپو صحیح سیمان می پردازیم.

 • سیمان کیسه ای باید روی کفه خشک,که دست کم به اندازه ۱۰۰ میلیمتر از سطح اطراف خود بالا تر باشد,قرار گیرند
 • در مناطق خشک حداکثر تعداد کیسه سیمان که می توان بر روی هم انبار کرد ۱۲ پاکت است, مشروط بر این که ارتفاع کل از ۱٫۸ متر تجاوز نکند.اعداد فوق الذکر برای مناطق شرجی و با رطوبت نسبی بیش از ۹۰ درصد, به ترتیب ۸ پاکت و ۱٫۲ متر می باشد
 • کیسه های سیمان در همه مناطق, باید حداقل ۳۰۰ میلیمتر از دیوارها و ۶۰۰ میلیمتر از سقف فاصله داشته باشند.

 

 

 

دپو مصالح - دپو سیمان

در عکس فوق میبینید که کیسه های سیمان با زمین تماس داشته و این امر باعث جذب رطوبت زمین توسط سیمان شده که سیمان کلوخه می شود و کیفیتش کاهش چشمگیری پیدا می کند.

 

دپو از جمله عواملی می باشد که در طول انجام پروژه نقش بسیار مهمی بازی می کند.لذا آشنایی با این بخش و نکات مربوط به آن امری بسیار مهّم و حیاتی می باشد.لازم به ذکر است که مبحث پنج مقرارات ملی ساختمان نکاتی راجع به دپو مصالح مختلف آورده است که در ادامه به آنها می پردازیم. دپو چیست؟ دپو (depot) کلمه ای انگلیسی می باشد به معنی انبار کالا. دپو به صورت کلی در پروژه های عمرانی برای انبار نمودن مواد خام مانند:سیمان,میلگرد,ماسه و ... یا ماشین آلات عمرانی مانند: لودر,گریدر,بیل مکانیکی و ... مورد استفاده قرار می گیرد. اهمیت دپو: توجه به نکات مربوط به دپو صحیح مصالح در پروژه های عمرانی تاثیر شگرفی بر روی پروژه ها در هنگام اجرای آنها دارد که در ذیل چند مورد از آنها ذکر شده است: کاهش ریسک های ایمنی مانند: سقوط کارگران از ارتفاع,برق گرفتگی و  آتش سوزی کاهش هزینه های پروژه ( دپو صحیح مصالح مانع از هدر رفت آنها شده و لذا هزینه های پروژه کاهش خواهد یافت) کاهش آلودگی محیط زیست به حداقل رساندن رفت و آمدها در کارگاه جلوگیری از کاهش کیفیت مصالح مورد استفاده در پروژه ها نکات کلی درباره دپو مصالح گوناگون: به طور کلی در هنگام دپو مصالح گوناگون شما باید به چندین نکته توجه کنید که در زیر به آنها می پردازیم:  در نظر گرفتن شدت و جهت باد به خصوص برای مصالحی که دارای وزن کم می باشند و باد آنها را می تواند در محیط کارگاه پراکنده نماید مانند میکروسیلیس ها و فیلرها. مصالح نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند  و یا این زمان باید به حداقل خود برسد چرا که نور خورشید ممکن است  باعث تغییر خواص فیزیکی یا شیمیایی مصالح شده و در نهایت کاهش کیفیت آنها را به همراه خواهد داشت. محل دپو مصالح نباید مانع رفت و آمد کارگران و جابه جایی ماشین آلات در کارگاه شده همچنین محل آن ها باید به گونه ای باشد که رفت و آمد کارگران به حداقل برسد. در محل هایی که  دپو مواد  قابل اشتعال می باشد مانند نفت یا بنزین از تابلوهای سیکار کشیدن مطلقاً ممنوع و احتیاط خطر آتش سوزی  استفاده نماییم. مصالح ساختمانی اگر در کنار دیوار یا تیغه انبار شود طوری انباشته شود که فشار بیش از اندازه به دیوار و تیغه وارد نیاید. دپو سیمان: استفاده وسیع سیمان در پروژه های عمرانی بر کسی پوشیده نیست و لذا در اینجا به ذکر نکاتی درباره دپو صحیح سیمان می پردازیم. سیمان کیسه ای باید روی کفه خشک,که دست کم به اندازه ۱۰۰ میلیمتر از سطح اطراف خود بالا تر باشد,قرار گیرند در مناطق خشک حداکثر تعداد کیسه سیمان که می توان بر روی هم انبار کرد ۱۲ پاکت است, مشروط بر این که ارتفاع کل از ۱٫۸ متر تجاوز نکند.اعداد فوق الذکر برای مناطق شرجی و با رطوبت نسبی بیش از ۹۰ درصد, به ترتیب ۸ پاکت و ۱٫۲ متر می باشد کیسه های سیمان در همه مناطق, باید حداقل ۳۰۰ میلیمتر از دیوارها و ۶۰۰ میلیمتر از سقف فاصله داشته باشند.  …

دپو چیست و چه طور باید مصالح را دپو کنیم؟

امتیاز - 96%

96%

دپو از جمله عواملی می باشد که در طول انجام پروژه های عمرانی نقش بسیار مهمی بازی می کند.لذا آشنایی با این بخش و نکات مربوط به آن امری بسیار مهّم و حیاتی می باشد.

امتیاز کاربران: 3.98 ( 5 رای)
96 bigtheme