ژوپیتر دیزاین | Jupiterdesign
محلی برای به روز بودن مهندسان

مزایا و معایب ساختمان های فولادی

104

ساختمان های فولادی و فولاد از جمله مصالحی می باشد که امروزه به صورت وسیع در ساخت سازه های گوناگون استفاده می شود.در این مقاله می خواهیم معایب و مزایای سازه های فولادی را توضیح دهیم.

تاریخچه ساختمان های فولادی

استفاده از فولاد به عنوان مصالح ساختمانی حدوداً از اوایل قرن ۲۰ آغاز شد و در حین جنگ دوم جهانی   به صورت قابل توجهی گسترش یافت.بعد از جنگ دوم جهانی تهیه فولاد امری به مراتب راحت تر  از قبل شده  بود و قیمت فولاد کاهش چشمگیری  داشت  که این  مسئله باعث شد بسیاری از طراحان از اسکلت فلزی برای ساخت ساختمان های گوناگون استفاده نمایند.

 

معایب ساختمان های  فولادی

  • مقاومت کم در برابر اکسیده شدن و خوردگی

یکی از معایب اصلی فولاد این است که ارتباط مستقیم آن با هوا یا خاک باعث می شود فولاد به راحتی اکسیده شود و یا خوردگی در آن پیش آمده که برای کاهش این مشکل معمولاً از ضد زنگ و یا رنگ استفاده می شود.

ساختمان های فولادی

  • مقاومت کم در برابر حریق

فولاد آلیاژی با رسانایی بالا می باشد و این امر باعث شده سازه های فولادی در هنگام حریق به راحتی مقاومتشان را از دست بدهند.

یکی از علت های تخریب ساختمان هایی مثل پلاسکو و ساختمان هایی مانند برج ۲ قلوی ۱۱ سپتامبر هم همین مورد بود.

ساختمان های فولادی

  • ایمنی کم  در مرحله اجرای ساختمان فولادی

اجرای اسکلت فلزی کاری بسیار مشکل بوده و اجرا نمودن موارد ایمنی در آنها بسیار مهم می باشد از جمله حوادث دلخراش حین اجرای اسکلت فلزی می توان به برق گرفتگی حین جوشکاری و خطر سقوط افراد و اجسام اشاره نمود.

ساختمان های فولادی

  • نیاز به دقت بالا در حین نصب.
  • عوارض ناشی از خستگی
  • محدودیت نسبی در انتخاب ابعاد مقطع

 

مزایای سازه های فولادی

  • سرعت اجرا

معمولاً سرعت اجرای ساختمان هایی با اسکلت فلزی به مراتب بیشتر از سازه ها یی با اسکلت بتنی می باشد. همچنین از فولاد می توان در ساخت سازه های پیش ساخته نیز استفاده نمود .

 

همچنین ساختمان های فولادی در کشش قوی بوده و در فشار ضعیف میباشند که در بحث سازه ای یکی از مواردی میباشد که به شدت به ساختمان ها صدمه میزند.

 

  • سهولت توسعه،تقویت و تعمیر سازه

 

  • مزایای معماری:

ظریف بودن قطعات

آسان بودن ایجاد فرم های خاص، پیچیده و مخصوص

  • مزایای زیست محیطی

از جمله فواید سازه های فولادی می توان به خاصیت بازیافت مقاطع پس از تمام شدن عمر مفید سازه اشاره نمود.

 

ساختمان های فولادی

 

ساختمان های فولادی و فولاد از جمله مصالحی می باشد که امروزه به صورت وسیع در ساخت سازه های گوناگون استفاده می شود.در این مقاله می خواهیم معایب و مزایای سازه های فولادی را توضیح دهیم. تاریخچه ساختمان های فولادی استفاده از فولاد به عنوان مصالح ساختمانی حدوداً از اوایل قرن ۲۰ آغاز شد و در حین جنگ دوم جهانی   به صورت قابل توجهی گسترش یافت.بعد از جنگ دوم جهانی تهیه فولاد امری به مراتب راحت تر  از قبل شده  بود و قیمت فولاد کاهش چشمگیری  داشت  که این  مسئله باعث شد بسیاری از طراحان از اسکلت فلزی برای ساخت ساختمان های گوناگون استفاده نمایند.   معایب ساختمان های  فولادی مقاومت کم در برابر اکسیده شدن و خوردگی یکی از معایب اصلی فولاد این است که ارتباط مستقیم آن با هوا یا خاک باعث می شود فولاد به راحتی اکسیده شود و یا خوردگی در آن پیش آمده که برای کاهش این مشکل معمولاً از ضد زنگ و یا رنگ استفاده می شود. مقاومت کم در برابر حریق فولاد آلیاژی با رسانایی بالا می باشد و این امر باعث شده سازه های فولادی در هنگام حریق به راحتی مقاومتشان را از دست بدهند. یکی از علت های تخریب ساختمان هایی مثل پلاسکو و ساختمان هایی مانند برج ۲ قلوی ۱۱ سپتامبر هم همین مورد بود. ایمنی کم  در مرحله اجرای ساختمان فولادی اجرای اسکلت فلزی کاری بسیار مشکل بوده و اجرا نمودن موارد ایمنی در آنها بسیار مهم می باشد از جمله حوادث دلخراش حین اجرای اسکلت فلزی می توان به برق گرفتگی حین جوشکاری و خطر سقوط افراد و اجسام اشاره نمود. نیاز به دقت بالا در حین نصب. عوارض ناشی از خستگی محدودیت نسبی در انتخاب ابعاد مقطع   مزایای سازه های فولادی سرعت اجرا معمولاً سرعت اجرای ساختمان هایی با اسکلت فلزی به مراتب بیشتر از سازه ها یی با اسکلت بتنی می باشد. همچنین از فولاد می توان در ساخت سازه های پیش ساخته نیز استفاده نمود .   همچنین ساختمان های فولادی در کشش قوی بوده و در فشار ضعیف میباشند که در بحث سازه ای یکی از مواردی میباشد که به شدت به ساختمان ها صدمه میزند.   سهولت توسعه،تقویت و تعمیر سازه   مزایای معماری: ظریف بودن قطعات آسان بودن ایجاد فرم های خاص، پیچیده و مخصوص مزایای زیست محیطی از جمله فواید سازه های فولادی می توان به خاصیت بازیافت مقاطع پس از تمام شدن عمر مفید سازه اشاره نمود.    

معایب و مزایای ساختمان های فولادی

امتیاز - 96%

96%

فولاد از جمله مصالحی می باشد که امروزه به صورت وسیع در ساخت سازه های گوناگون استفاده می شود.در این مقاله می خواهیم معایب و مزایای سازه های فولادی را توضیح دهیم.

امتیاز کاربران: 4.83 ( 3 رای)
96 bigtheme