۸ عادت بد که همه ی مهندسین عمران دارند

256

در مقاله ی قبلی به ۸ عادت بد مهندسین معماری پرداختیم.اما به این معنی نیست که مهندسین عمران عادات بد ندارند.

در این مقاله به ۸ عادت بدی که مهندسین عمران دارند و در بیشتر موافع آن را انجام میدهتد میپردازیم:

پس اگر مهندس عمران هستید سعی کنید هر چه سریعتر این عادات بد را از خود دور کنید و آن ها را ترک کنید.

۱-مطالعه نمیکنند.

مطالعه نمیکنند.درست است , مهندسین عمران بیشتر به علت شیوه ی کار و فضای کاری که غالب اوقات در زمینه ی اجرا خلاصه میشود دست به مطالعه نمیزنند و بنابراین همیشه از درآمد کمتری نسبت به بقیه ی رشته ها برخوردار هستند.

اشنباه نکنید منظور ما از مطالعه مطالعه ی آیین نامه های ساختمانی نیست , چون خواندن و تسلط به آیین نامه چه در اجرا باشید و چه در محاسبات امری الزامی برای شماست.

منظور ما خواندن کتاب هایی در مورد مذاکره و موفقیت در آن است , شما در هر رشته ای که تحصیل میکنید به خصوص در عمران نیاز دارید تا با مذاکره کارفرما و یا مشتری خود را به این امر قانع کنید که

به نصایح شما توجه کنند و آن ها را عملی کنند , و  چون در بیشتر مواقع آن ها مطالعه ی لازم را ندارند در کار با کارفرما به مشکل برمیخورند.

 

۲-آن ها درآمد خوبی ندارند.

پولدار نیستندشاید یک حقیقت غیر قابل انکار  و بی نهایت تلخ برای خیلی از مهندسین عمران این باشند که آن ها درآمد خوبی ندارند , خصوصا قشر محاسب در کشور که معمولا پول بسیار کمی را برای محاسبات یک سازه که سخت ترین و اصلی ترین

قسمت ساخت سازه میباشد دریافت میکنند , اما این یک ضعف در این رشته است و یا یک ایراد برای مهندسین عمران؟

از نظر ما این یک ایراد و یا بهتر بگوییم یک اشتباه غیر قابل بخشش است , مهندسین در کشور همیشه در حال کار کردن هستند و همیشه هم میگویند که بازار کسب و کار رکود است و کار نیست.

در صورتی که در همان بازار خراب هم کار میکنند و جالب تر این که در آن بازار خراب قیمت های خود را پایین تر میاورند , اما این یک اشتباه بزرگ است.

شما به عنوان یک مهندس عمران چه در اجرا باشید و چه در محاسبات برای کاری که میکنید باید ارزش قائل باشید , شخصا مهندسین محاسب زیادی رو دیدم که شروع میکنند به کار در بازار اجرا و با قیمت هایی بسیار پایین

به نحوی که یک کار سازه ای را همراه با نقشه های اجرایی با هزینه ای حدود ۲۰۰ هزارتومان میزنند و استراتژی دفاع از خود آن ها این است که کار نیست.

باز هم میگوییم این یک تفکر محدود و بسیار سطح پایین است , و علت آن فقط از کمبود اعتماد به نقس نشات میگیرد و اگر شما توانایی مذاکره داشته باشید به راحتی میتوانید درآمد چند ده میلیونی در ماه را کسب کنید.

همانند مهندسین محاسبی که در زمینه ی سبک سازی سازه های بزرگ فعالیت میکنند و درصدی از هزینه ی پروژه را که غالبا به چند صد میلیون میرسد دریافت میکنند.

و همیشه هم برای آن ها کار هست به دلیل این که به کار خود و شخصیت خود و علم و زمان خود احترام میگذارند , پس اگر میخواهید درآمد خوبی داشته باشید هیچ وقت با قیمت پایین کار نکنید چرا که ارزش خود و کارتان را برای همیشه از بین میبرید.

۳-آن ها علمشان را اشتراک نمیگذارند.

علم خود را به اشتراک نمیگذارند.یکی از موارد شدیدا آزار دهنده بین مهندسین عمران خصوصا در سطوح بالای آموزشی لیسانس به بالا همانند  فوق لیسانس و یا دکتری و… این است که علمشان را به اشتراک نمیگذارند.

البته این مورد و علت آن غالبا از استادان آن ها در دوره ی فوق لیسانس نشات میگیرد , حتی من استادانی را دیدم که به دانشجویان خود توصیه میکنند که متن pdf پایان نامه را به داواران ندهید.

این یک اتفاق بسیار بد در بین مهندسین میباشد و در اصل هیچ توجیهی ندارد , چرا که شما در هر رشته ای وقتی مدرک مهندسی میگیرید هدف شما کمک به مردم جامعه است و قسم مهندسی که یاد میکنید نیز گواهی بر همین دلیل است.

ولی متاسفانه در جامعه ی امروزی این تفکر بین اساتید و دانشجویان به شدت در حال شکل گیری است که پایان نامه ی خود و یا تحقیقات خودتان و یا حتی علمی که با زحمت کسب کرده اید را با دیگران به اشتراک نگذارید

زیرا از نتایج تحقیقات شما سوء استفاده میکنند و تحقیقات شما را از بین میبرند و یا هزار و یک دلیل دیگه می آورند.

اگر با این دید به دنیا و دانشمان نگاه کنیم , نباید هیچ وقت منتظر پیشرفت در دنیا باشیم و برعکس باید منتظر قرون وسطی دیگر باشیم.

اشتراک گذاشتن علمتان با بقیه نه تنها شخص و اسم شما را بزرگتر میکند و به دیده شدن شما بیشتر کمک میکند , بلکه ممکن است شخصی در جایی دیگر از دنیا از نتایج تحقیقات شما استفاده کند و خدمتی بزرگ را به جامعه ی بشری کند.

همانظور که ایده های بزرگ در داخل کشور ما نیز از ایده های خارجی مشابه خود الهام گرفته شده اند:

همانند بازار از گوگل پلی اندورید و اپ استور اپل – آپارات از یوتیوب – اسنپ از اوبر – دیجی کالا از آمازون

همیشه با این دیدگاه زندگی کنید که هدف شما به عنوان بخش کوچکی از جامعه ی مهندسی بهتر کردن دنیا به جایی برای زندگیست.

 

۴-با معمارها سازگاری ندارند.

با معماران سازگاری ندارندیکی از دلایلی که ما همیشه در کشورمان ساختمان هایی یکنواخت و معمولا زشت داریم , این است که مهندسین عمران میگویند مهندسین معماری بیسواد هستند

تقریبا هیچ مهندس عمرانی نیست که یک بار از این جمله استفاده نکرده باشد و در عین حال هیچ مهندس معماری نیست که تا حالا نگفته باشد مهندسین عمران خلاق نیستند.

تا زمانی که هر دو گروه با این طرز فکر کردن زندگی کنند به هیچ موفقیتی نمیرسند و همیشه با یکدیگر بحث خواهند کرد.

در کشور های پیشرفته خیلی کم پیش می آید که طرح یک مهندس معمار به کلی رد شود و به جای این که طرح معمار را رد کنند علم خودشان را به روز میکنند تا بتوانند هر نوع طرحی را اجرا کنند.

ولی در کشور ما عکس این مورد صادق است و هر طرح معماریی که زده میشود به علت سواد کم مهندسین عمران , انگشت بی سوادی و یا کم سوادی به سمت معمار نشانه میبرند

و طرح را رد میکنند و تا جایی که بتوانند سازه را به سمت پلان مستطیلی مورد علاقه ی خودشان میبرند که معماران بی نهایت از آن نفرت دارند.

شما اگر مهندس عمران هستید باید تا جایی که میتوانید خودتان را با علوم جدید رشته خودتان تطبیق بدید و توانایی اجرای اکثر سازه ها را داشته باشید.

در یک مورد در دفتر یکی از همکاران بودم که یک کارفرما یک پلان شبیه مثلث را به همراه خود آورده بود و از مهندس مربوطه میخواست که محاسبات سازه را بر عهده بگیرد

در نهایت تعجب دیدم که همکار بنده اعلام کرد که این پلان مثلثی و چون نامنظمی داره , آیین نامه اجازه نمیده ساخته بشه , کارفرما هم در پاسخ گفت پس این سازه هایی با پلان های عجیب و غریب تر چه طور اجرا میشوند.؟

همکار بنده هم که کمی دست و پایش را گم کرده بود , گفت این دست از سازه ها را مهندسین خارجی با نرم افزارهای دینامیکی محاسبه میکنند و استفاده از آن ها در ایران ممنوع است.

در نهایت توصیه کرد که اگر قصد ساخت ساختمان دارد یک پلان ساده ی مستطیلی را اجرا کند که هم کم خرج تر و هم اجرای ساده تری دارد.

اگر محاسب سازه باشید و یا در این بخش فعالیت کرده باشید میدانید که نرم افزار ایتبس یکی از قدرتمند ترین نرم افزارها در تحلیل و طراحی دینامیکی سازه است که تقریبا به رایگان همه ی مهندسین عمران در ایران از آن استفاده میکنند.

 

۵-در برابر یادگیری مقاومت میکنند تا زمانی که به آن احتیاج پیدا کنند.

تنبل هستندشاید اگر کمی مهربان تر نگاه کنیم این خصلت را در همه ی آدم ها ببینیم , ولی ما فقط دید عمرانی آن را در اینجا بررسی میکنیم.

مهندسین عمران موجودات فضایی نیستند , شاید خیلی از ما هم مثل بقیه از یادگیری مسائل جدید , نرم افزارهای جدید و خیلی چیزهای دیگه خسته بشیم ولی فراموش نکنید تا زمانی که این دیدگاه رو داشته باشید هیچ وقت پیشرفت نمیکنید.

دلیل آن هم واضج است و با مثالی آن را برایتان بازگو میکنم , زمانی که تلگرام جایگزین وایبر شد همه ی ما از وایبر به تلگرام نقل مکان کردیم ولی اگر در همان وایبر که تقریبا هیچ کسی از آن استفاده نمیکرد می ماندیم

و دوست نداشتیم که خودمان را با نرم افزار جدید آپدیت کنیم چه اتفاقی رخ میداد؟پاسخ آن روشن و واضح است:تنهایی

اگر شما هم با علم جدید خودتان را به روز نکنید , زمان زیادی نمیبره که خودتان را در تنهایی میبینید و همینطور کسی دیگر با شما کار نمیکند.

لطفا و خواهشا , مانند بی نهایت از مهندسین عمران نباشید که همچنان عقیده دارند نسخه ی ۸ و یا نسخه ی ۹٫۷٫۴ ایتبس مناسب است و سایر نسخه های آن باگ های فراوان دارد و نمیتوان از آن استفاده کرد.

کافیه یک بار در گروه های تلگرامی و یا پایگاه های مهندسین عمران بروید و در مورد نسخه های مختلف ببینید که چه بحث هایی که نکرده اند.

این که نسخه ی ۹ مناسب است و باید الزاما با آن کار کنید , نسخه های جدید نرم افزار باگ دارند و نباید از آن استفاده کرد , نتایج آن قابل اعتماد نیست و خیلی از حرف های دیگر که هیچ بار علمیی ندارند.

اگر قرار بود کمپانی CSI که تولید کننده ی سری نرم افزارهای ایتبس و سیف و سپ میباشد نرم افزار های باگ دار تولید کند پس قطعا نسخه ی ۹ هم ایرادات بی نهایت زیادی را داشت.

توجیه این افراد این است که کرک کردن نرم افزار در بخشی از آن اختلال ایجاد میکند و باعث میشود نتایج نرم افزار اشتباه باشند.

از نظر شخص بنده کسانی که چنین حرفی میزنند افرادی بی نهایت بی سواد هستند و سواد کار کردن با نرم افزارها را ندارند , آن ها به جای این که روش کار کردن با نرم افزارها را یاد بگیرند

و برای رفع ایرادات احتمالی که در بیش از ۹۹ درصد مواقع علتشان خودشان هستند (اشتباه زدن تیک یک گزینه یا ترسیم نادرست المان های سازه ای  و یا …) ایراد را گردن نرم افزار می اندازند و میگویند نرم افزار باگ دارد.

در همه ی این موارد شخصا وقتی فایل ایراد دار یا به قول دوستان محاسب نرم افزار ایراد دار را بررسی کرده ام , ایراداتی مشخص داشتند که در بیشتر مواقع از ترسیم نادرست ناشی میشد.

این دست از افراد به جای به گردن گرفتن اشتباهات خودشان , تقصیر را گردن نرم افزار می اندازند و کم سوادی خودشان در کار با نرم افزار را با باگ داشتن آن توجیه میکنند.

و این افراد همانند کسانی که در قسمت کنترل پروژه ی نظام مهندسی شهر تهران کار میکنند برای ترس و نداشتن حس و حال یادگیری و آپدیت کردن خودشان با علم روز توجیه میکنند که نسخه های جدید ایراد دارند و نباید از آن ها استفاده کرد.

در صورتی که بیشتر شهرهای ایران همچون تبریز و شیراز و… نسخه های جدید مثل ۲۰۱۵ و یا حتی ۲۰۱۶ مورد استفاده قرار میگیرند و فایل ها با این نسخه ها بررسی و کنترل میشوند.

هرچند که دیر یا زود با تغییر آیین نامه ها مجبور به استفاده از نسخه های جدید خواهند شدولی همیشه سعی در تاخیر انداختن کارها و یادگیری تا حد امکان را خواهند داشت.

پس یاد بگیرید که به جای این که نقاط ضعف خودتان را گردن باگ داشتن نرم افزار بیاندازید , مسئولیت کم سوادی خودتان را به عهده بگیرید.

اگر قرار بود با کرک کردن هر نرم افزاری دچار مشکل شود , نرم افزارهای شرکت های بزرگی همچون adobe و یا autodesk که بی نهایت قدرتمند تر از کمپانی CSI هستند و مخاطبینی از سراسر دنیا دارند باید با کرک کردن آن ها به کلی سیستم شما  از کار می افتاد.

 

۶-آن ها بیش از حد بحث میکنند.

بیش از حد بحث میکنندمهندسین عمران به علت شرکت در مناقصات و گاها فخر فروشی در زمینه ی محاسبات و یا اجرا علاقه ی فراوانی به بحث کردن با یکدیگر دارند.

موضوع مورد بحث اصلا مهم نیست عمرانی باشد یا خیر , حتی آن ها در زمینه های مذهبی , دینی , سیاسی , معماری , ورزشی و … علاقه ی فراوانی به بحث کردن دارند.

خود من هم زمانی این عادت بسیار بد را داشتم و سعی کردم به مرور آن را ترک کنم , هرچند شاید در بحث ها موراد بسیار زیادی را یاد بگیرید ولی باعث از بین رفتن وقتی که میتوانید برای پیشرفت خودتان بگذارید میشود.

به جای بحث کردن برای یادگیری سعی کنید که کتاب بخوانید , هم اعصابتان آرام تر میشود , و هم زمان سریعتری را برای یادگیری میتوانید اختصاص دهید.

 

۷-در کارهای اجرایی دقیق نیستند.

دقیق نبودن در اجرایکی از مواردی که باعث شخصا از زمینه ی اجرای محاسبات سازه علاقه ای نداشته باشم , دقیق نبودن تیم اجرایی در حین ساخت بود , باز هم در اینجا به جای نظارت درست بر عملکرد کارگر ساختمانی و ارائه ی راهکارهایی ساده تر

تقصیر را به گردن کارگر و بی سوادی آن می اندازند و میگویند که به کارگر بی سواد نمیتوان روش های درست اجرای کارهای ساختمانی را یاد داد.

که باز هم این مورد نشات گرفته از کم سوادی خودشان است.

چندین سال پیش که در حین پاس کردن در مقاومت مصالح بودم , استادی در این درس داشتم(آقای نظری افشار که باعث شد علاقه ی من به عمران چندین برابر شود) که در یکی از روز ها سر کلاس خاطره ای را از یکی از پروژه های اجراییش برای ما مطرح کرد:

در ادامه این خاطره را از زبان خودشان برای شما بازگو میکنم:

“”در حین کار در یک پروژه ای بودیم که در حال آماده سازی فونداسیون ساختمان بودیم , من طرحی را به کارگر برای آرماتور گذاری داده بودم و هر کاری میکردم کارگر متوجه نمیشد که چه طور باید آن را اجرا کند.

من به کارگر گفتم که فعلا از اجرای این قسمت صرف نظر کن و چند روز بعد که آمادم , با صبر و حوصله ی بیشتری نحوه ی انجام آن را برایت توضیح میدهم.

چند روز بعد که به محل پروژه برگشتم دیدم کارگر به همان شیوه ی اشتباه که خودش دوست داشت کار را اجرا کرده بود , من کارگر را وادار کردم که تمام آن قسمتی که آرماتور گذاری کرده بود را به حالت قبل خود برگرداند.

سپس دستکش به دست کردم و شروع کردم نحوه ی انجام درست کار را برای کارگر تشریح کردم و چند نمونه خودم اجرا کردم , تا آن کارگر متوجه شد.””

اگر توانایی چنین کاری را ندارید و یا سواد کافی در اجرا ندارید و یا طاقت انجام چنین کارهایی را ندارید , به سمت اجرا نروید.

اجرای سازه دقیقا بازی با جان ساکنین آن ساختمان است , اگر قسمتی از آن بد اجرا شود قطعا در زمان زلزله خسارت های جبران ناپذیری به بار می آورد.

و تنها شخصی که در قبال آن مسئول است شما هستید و وجدان خودتان که آیا راضی میشوید خانواده ای با کودکی کوچک در زیر آوار بمانند؟

پس یا با علاقه و دقیق کار کنید و یا اصلا کار نکنید.

 

۸-کار یکدیگر را تخریب میکنند و همبستگی ندارند.

تخریب یکدیگرکافی است شما یک فایل محاسباتی ایتبس و یا سیف را که یکی از بهترین مهندسین ایران همچون دکتر میرقادری زده است را به یکی از دفاتر فنی ببرید و بخواهید این فایل را بررسی کند , و نگویید که چه کسی آن را انجام داده است.

بیش از ۱۰۰۱ عیب مختلف روی آن کار میگذارند و سعی میکنند کار را با تمام وجود  تخریب کنند , در صورتی که روش های محاسبات سازه در خیلی از موارد متفاوت است و همگی مورد پذیرش آیین نامه میباشند.

و تفاوت در جزئیات آن وجود دارد و غالبا به جای یادگیری روش های مختلف فایل ها را با روش های خودشان میزنند و میگویند بقیه اشتباه میکنند.

در اینجا نمیخواهیم به تشریح موراد تفاوت روش های محاسباتی رو شرح بدیم ولی یکی از معایبی که در بین کسانی که عمران خوانده اند و در این بخش فعالیت و کار میکنند و به شدت وجود دارد تخریب کارهای همدیگر میباشد.

در صورتی که این مورد را به هیچ وجه در جامعه ی پزشکی نمیتوان دید و یا تعداد انگشت شماری از افراد هستند که یک پزشک دیگر را تخریب میکنند.

فراموش نکنید تخریب یک مهندس دیگر برای گرفتن کار در صورتی که خیلی وقت ها کار اولیه هیچ ایرادی ندارد , نه تنها تخریب یک حامعه بزرگ مهندسی است بلکه در دراز مدت تخریب خودتان هم حساب خواهد شد.

و عوارض آن میشود مهندسینی که از هز فایلی ایراد میگرند و کارهای ۲۰۰ هزارتومنی میزنند.

در هیچ جای ایران هیچ پزشکی , با کمتر از نرخ مصوب دولتی کار نمیکند , شاید ویزیت رایگان و کار رایگان و عام المنعه انجام دهند ولی هیچ وقت کار ارزان برای جلب مشتری نمیکنند.

چرا که این کار بی نهایت سطح پایین و بی نهایت خجالت آور است که برای گرفتن یک مشتری و یا یک کار بیشتر نسبت به بقیه همکاران قیمت خود را پایین تر بیاورید.

در نهایت باز هم میگوییم اگر مهندس عمران هستید و هر یک از این عادات را دارید سعی کنید که آن ها را هر چه سریعتر ترک کنید در غیر این صورت مانند ۸۰ درصد افراد این رشته همیشه مجبورید برای گرفتن یک کار بیشتر با بقیه بجنگید و در نهایت نیز آن را درست انجام نمیدهید.

 

راستی به نظر شما مهندسین عمران چه عادت های بد دیگری دارند؟

نظر خودتان را با ما در قسمت نظرات به اشتراگ بگذارید.