چگونه موضوع پایان نامه کارشناسی معماری انتخاب کنیم

150

در این مطلب درباره چند موضوع در رابطه با این که  چگونه موضوع پایان نامه کارشناسی معماری انتخاب کنیم بحث خواهیم کرد.

دانشجویان معماری وقتی به سال آخر تحصیل میرسند،دچار شبهای بیخوابی،کمبود عمومی زندگی اجتماعی و مسائلی از این قبیل مواجه میشوند که احتمالا با مشکل بزرگی در انتخاب موضوع پایاننامه مواجه هستند.

موضوعات زیادی برای انتخاب وجود دارد، اما علاقه شخصی به یک موضوع خاص فقط یکی از عواملی است که باید بر این تصمیم تأثیر بگذارد.

دانشجویان باید چند سوال دیگر از خود بپرسند: آیا موضوع به اندازه کافی قابل توجه است؟ آیا به اندازه کافی گسترده است؟ آیا پروژه واقع گرایی قابل انجام است؟

این فرایند می تواند دلهره آور باشد، زیرا این تصمیمات عواقب بسیاری دارد؛ گاهی اوقات انتخاب موضوع تنها می تواند تفاوت بین موفقیت و شکست یک پایان نامه باشد.

دانشجویان باید با توجه به عوامل متعددی که باید در نظر گرفته شوند و مهلت تعیین شده تصمیم گیری کنند که بعدا آنها را پشیمان نکند.

هشت راهنمایی برای کمک به انتخاب آگاهانه در این مورد موضوع وجود دارد:

  1. جرات اینکه غیر معمول شود

کار پایان نامه در سطح مقطع کارشناسی به شدت از آنچه که در سطح فارغ التحصیل یا دکترا است، متفاوت است و مهم است که منطق درگیر شدن آن در برنامه درسی را درک کنید.

کار در سطح تحصیلات تکمیلی یا دکترا معمولا برای شناسایی «شکاف موجود در دانش موجود» در مورد یک موضوع و پیشنهاد اصلی برای پر کردن این شکاف، اما انتظارات دانشجوی کارشناسی کمتر مورد نیاز است.

این بدان معنی است که شما لزوما نباید از راه خود برای نوآوری در سطح مقطع کارشناسی خارج شوید.انتخاب یک موضوع غیر معمول ساده اما اجرای آن به طوری که نشان دهد تمام دانش شما در کالج به دست آمده است،خوب است.

۲-  موضوعی را برای پایان نامه معماری انتخاب کنید که شخصا شما را علاقه مند می کند

با همسالانتان موضوعات و برنامه های متنوعی را انتخاب کنید، این سال تنها خواهد بود؛ بیشترین روزی که شما برای شرکت در روز به دست می آورید توسط  یک صفحه رسم، لپ تاپ شما، برخی از کتاب ها و قهوه است.

انتخاب موضوعی که در آن پرشور هستید، اطمینان حاصل کنید که شما انگیزه ای برای کار دارید، که در نهایت باید به یک پروژه نهایی بزرگ تبدیل شود.
 

۳- هدف خود را در پایان نامه معماری  کوچک تنظیم کنید

بسیاری از دانشجویان به وسوسه طبیعتی که دارند  به دنبال انجام کاری بیش از حد نوان و با چیدن موضوعات یا مسائلی که بیش از حد گسترده هستند و به همین دلیل تقریبا غیر ممکن است که در کوتاه مدت اجرا شود.
موضوع می تواند با ساده ترین مساله شروع شود و بعد شرایط پیچیده تر اضافه کند، اگر که موقعیت به آن اجازه می دهد.
 

۴-تشخیص دهید در چه موضوعی خوب هستید

هر دانشجو دارای مجموعه ای منحصر به فرد از مهارت ها و توانایی هایی است که آنها از طریق تجربیات خود و با پیروی از منافع خود به دست آورده است. هیچ کس در همه چیز خوب نیست.

درک بی قید و شرط از ظرفیت های خلاقانه و فنی و محدودیت های آنها، به شما این امکان را می دهد که موضوعی را انتخاب کنید که به بهترین وجه از تخصص شما استفاده کند.
 

۵- آیا ادبیات گذشته در مورد موضوع انتخابی در پایان نامه معماری شما وجود دارد؟

یک پروژه پایان نامه، قبل از شروع فرآیند طراحی، نیاز زیادی به خواندن و تجزیه و تحلیل دارد و منبع اصلی اطلاعات مرجع برای دانشجویان مقطع کارشناسی معمولا مطالعات یا تحقیقات موجود است.

از این رو، منطقی است که یک منطقه مطالعه را انتخاب کنید که در آن مقدار قابل توجهی از کار قبلی وجود دارد.

در دسترس بودن چنین چیزی شما را قادر می سازد تا تجزیه و تحلیل، مقایسه، نتیجه گیری را به دست آورید و از دانش دریافت شده برای پیشنهاد یک پروپوزال استفاده کنید.

 

۶- بین هنر و علم برابری قرار دهید

دانشجویان معماری هنگامی که شروع به طراحی ریاضیات خود می کنند، گور خود را می کنند. با این وجود سخت است که آنها را سرزنش نکنید،
زمانی که شما فکر می کنید که پایان نامه پروژه به عنوان نقطه اوج یک برنامه چند ساله است که به عنوان عمیقا در هنر و تئوری به عنوان در مهندسی ساختمان ریشه دارد.
اما ضروری است موضوعی را پیدا کنیم که تعادل این دو را داشته باشد. موضوعی که بسیار انتزاعی به نظر می رسد ممکن است برای یک هیئت منصفه سخت شود که درک دانشجو را از مسائل ملموس قضاوت کند.
 

۷-  در آینده چه کاری میخواهید  انجام دهید؟

پروژه پایان نامه تنها مهمترین بخش نمونه کارهای یک فارغ التحصیل معماری جدید به دنبال که به دنبال یک شغل در صنعت و یا درخواست برای برنامه تحصیلات تکمیلی است.
انتخاب موضوع منعکس کننده علاقه شما یا تجربه یک موضوع خاص است. بنابراین، هنگام انتخاب موضوع پایان نامه، باید سعی کنید آن را با برنامه های خود برای آینده نزدیک هماهنگ کنید.
 

۸- برای حل یک مشکل واقعی در جهان هدف گذاری کنید

در حالی که بسیاری از نظرات گسترده در مورد نقش ایده آل معماری در جامعه وجود دارد، یک توافق عمومی وجود دارد که کار معمار بر یک جامعه عمل می کند و تکامل می دهد.

در دنیایی که با مسائل بی شمار جدی مانند تغییرات اقلیمی، رشد جمعیت و توزیع نامناسب از منابع مواجه است، دانش آموزان معماری جوان را به خود جلب می کند

تا با تصویر بزرگتر آشنا شوند و موضوعی را انتخاب کنند که حداقل به دنبال حل یک جریان مشکل اجتماعی و محیطی از طریق مداخله طراحی باشند.

خواندن این مطلب هم به شما توصیه میکنیم:  ۸ کار آزار دهنده که تمام معماران انجام میدهند
راستی اگر دوست داشتی میتونی برای ویدیوهای بعدی و همچنین آموزش های بعدی ایمیل خودت را اینجا وارد کنی تا آموزش های رایگان بعدی رو برات بفرستم.
اسم خودت را اینجا وارد کن
ایمیل خودت را هم اینجا وارد کن: