چگونه موضوع پایان نامه کارشناسی معماری انتخاب کنیم

334

پایان نامه معماری:

در این مطلب درباره چند موضوع در رابطه با این که  چگونه موضوع پایان نامه کارشناسی معماری انتخاب کنیم بحث خواهیم کرد.

پایان نامه معماریدانشجویان معماری وقتی به سال آخر تحصیل میرسند،دچار شبهای بیخوابی،کمبود عمومی زندگی اجتماعی و مسائلی از این قبیل مواجه میشوند که احتمالا با مشکل بزرگی در انتخاب موضوع پایاننامه مواجه هستند.

موضوعات زیادی برای انتخاب وجود دارد، اما علاقه شخصی به یک موضوع خاص فقط یکی از عواملی است که باید بر این تصمیم تأثیر بگذارد.

دانشجویان باید چند سوال دیگر از خود بپرسند: آیا موضوع به اندازه کافی قابل توجه است؟ آیا به اندازه کافی گسترده است؟ آیا پروژه واقع گرایی لازم و کافی را دارد؟

این فرایند می تواند وحشتناک باشد، چون این تصمیمات عواقب بسیاری زیادی دارند؛ گاهی اوقات انتخاب موضوع  می تواند تنها عامل  بین موفقیت و شکست یک پایان نامه باشد.

دانشجویان باید با توجه به عوامل متعددی که باید در نظر گرفته شوند و مهلت تعیین شده تصمیم گیری کنند که بعدا آنها را پشیمان نکند.

هشت راهنمایی برای کمک به انتخاب آگاهانه در این مورد موضوع وجود دارد:

  1. جرات اینکه غیر معمول شود

    پایان نامه معماری

کار پایان نامه معماری در سطح مقطع کارشناسی به شدت از آنچه که در سطح فارغ التحصیل یا دکترا است، متفاوت است و مهم است که منطق درگیر شدن آن در برنامه درسی را درک کنید.

کار در سطح تحصیلات تکمیلی یا دکترای معماری  معمولا برای شناسایی «شکاف موجود در دانش موجود یا وضعیت فعلی » است یا در مورد یک موضوع و پیشنهاد اصلی برای پر کردن این شکاف، اما از دانشجوی کارشناسی کمتر از این موارد انتظار میرود.

این بدان معنی است که شما لزوما نباید از راه خود برای نوآوری در سطح مقطع کارشناسی خارج شوید.انتخاب یک موضوع جدید و ساده اما به طوریکه  در اجرای آن به مشکل برخورد نکنید کار مناسب تر و بهتری میباشد.

۲-  موضوعی را برای پایان نامه معماری انتخاب کنید که شخصا شما را علاقه مند می کند

پایان نامه معماریبا همسالانتان در مورد موضوعات و برنامه های متنوعی صحبت کنید و بعد آن ها را انتخاب کنید، در این مدت شما بیشتر از قبل باید تنها باشید تا بتوانیدی روی موضوعات مختلف خودتان تمرکز بیشتری کنید , در این دوره بیشترین زمان شما توسط لپ تاب , قهوه و کتاب هایتان پر میشود.

موضوعی را انتخاب کنید که در آن شور و شوق و انگیزه ی کافی را برای ادامه دادن داشته باشید و بتوانید در آن به کارتان ادامه دهید , و اگر به مشکلی خوردید این جمله ی ما را به یاد آورید:
“هیچ وقت دلسرد نشو و برای چیزی که دوست داری بجنگ.”
 

۳- هدف خود را در پایان نامه معماری  کوچک تنظیم کنید :

پایان نامه معماریبسیاری از دانشجویان یگ وسوسه طبیعتی که دارند  به دنبال انجام کاری بیش از حد توانشان میروند و با موضوعاتی را انتخاب میکنند که بیش از حد گسترده هستند یا مسائلی که بیش از حد گسترده هستند و به همین دلیل تقریبا غیر ممکن است که در کوتاه مدت بتوانند آن را انجام دهند.
موضوع می تواند با ساده ترین مساله شروع شود و بعد شرایط پیچیده تری را اضافه کنید، آن هم فقط در صورتی که بتوانید آن را انجام دهید و فراموش نکنید که به یک باره یک موضوع وحشتناک سنگین را انتخاب نکنید.
 

۴-تشخیص دهید در چه موضوعی در پایان نامه معماری خوب هستید

هر دانشجو دارای یک سری از  مهارت ها و توانایی های منحصر به فرد است که آنها از طریق تجربیات و یا خواندن آن ها به دست آورده و سعی کنید در انتخاب موضوع پایان نامه معماری روی این نقاط قوت بیشتر کار کنید.

هر کسی در یک موضوعی خوب و قوی است , ترجیحا شما هم روی نقاط قوت خودتان متمرکز شوید و از آن ها در پایان نامه ی خودتان استفاده کنید.

درک کردن ظرفیت های خلاقانه و فنی و محدودیت های آنها، به شما این امکان را می دهد که موضوعی را انتخاب کنید که به بهترین وجه از تخصص  و هنر شما استفاده کند.
 

۵- آیا ادبیات گذشته در مورد موضوع انتخابی در پایان نامه معماری شما وجود دارد؟

پایان نامه معماری

یک پروژه پایان نامه معماری، قبل از شروع فرآیند طراحی، نیاز زیادی به خواندن و تجزیه و تحلیل دارد و منبع اصلی اطلاعات مرجع برای دانشجویان مقطع کارشناسی معمولا مطالعات یا تحقیقات موجود است.

از این رو، منطقی است که یک منطقه مطالعه را انتخاب کنید که در آن مقدار قابل توجهی از کار قبلی وجود دارد.که بتوانید از آن ها استفاده کنید.

در دسترس بودن چنین چیزی شما را قادر می سازد تا تجزیه و تحلیل، مقایسه، نتیجه گیری را به دست آورید و از دانش دریافت شده برای پیشنهاد یک پروپوزال معماری استفاده کنید.

 

۶- بین هنر و علم برابری قرار دهید

پایان نامه معماریدانشجویان معماری هنگامی که شروع به انجام کارهای خود می کنند، به شدت از خود بیخود میشوند با این وجود سخت است که آنها را سرزنش نکنید،
دانشجویان معماری فکر میکنند که پایان نامه معماری پروژه ای به عنوان نقطه اوج یک برنامه ی تحصیلی چندین ساله است که  عمیقا در هنر و تئوری های معماری , به عنوان یک مورد مهم در مهندسی ساختمان ریشه دارد.
اما ضروری است موضوعی را پیدا کنیم که تعادل بین این دو را رعایت کند. موضوعی که بسیار انتزاعی به نظر می رسد ممکن است برای داوری سخت باشد که درک دانشجو را از مساله ای که به آن پرداخته بررسی کند.و این که دانشجو نسبت به آن درک درستی نداشته باشند.
 

۷-  در آینده چه کاری میخواهید انجام دهید؟

پروژه پایان نامه معماری نه تنها مهمترین بخش نمونه کارهای یک فارغ التحصیل معماری است بلکه  باید از این دید آن را نظاره کرد که  یک شغل در صنعت و یا درخواست برای برنامه تحصیلات تکمیلی خود نیز داشته باشد.
انتخاب موضوع باید بر اساس علاقه شما یا داشتن تجربه در یک موضوع خاص باشد. بنابراین، هنگام انتخاب موضوع پایان نامه، باید سعی کنید آن را با برنامه های خود برای آینده نزدیک هماهنگ کنید.
به صورت خلاصه میتوان گفت که برای انتخاب پایان نامه معماری باید بین علاقه ی شخصی , داشتن تجربه ی انجام یک کار و داشتن بازار کار مناسب در آینده یک تساوی مناسب برقرار کنید.
 

۸- برای حل یک مشکل واقعی در جهان هدف گذاری کنید :

پایان نامه معماریدر حالی که نظرات مختلف زیادی در مورد نقش ایده آل معماری در جامعه وجود دارد، یک توافق نظر عمومی وجود دارد که کار معمار بر یک جامعه اثر میگذارد و آن جامعه را تکامل می دهد.

در دنیایی که با مسائل بی شمار جدی و جدیدی مانند تغییرات اقلیمی، رشد جمعیت و توزیع نامناسب جمعیت از موانع موجود است، دانشجویان معماری میتوانند از این مسائل برای پایان نامه معماری خود استفاده کنند و اساتید نیز میتوانند نظر شاگردان خود را به این موضوع ها جلب کنند ؛

تا با تصویر بزرگتر آشنا شوند و موضوعی را انتخاب کنند که حداقل به دنبال حل یک جریان یا مشکل اجتماعی و محیطی از طریق مداخله در طراحی معماری باشند.