تفاوت های بازسازی و بهسازی و ساخت از ابتدا در چیست؟

163

یکی از بازار های کاری بی نظیر در رشته های عمران و همچنین معماری بازسازی و بهسازی سازه ها میباشد , که این روز ها با توجه به هزینه های بالای ساخت خانه ها و ساختمان ها , افراد ترجیح میدهند به جای ساخت

خانه ها و یا ساختمان های خود را بهسازی و یا بازسازی کنند و بتوانند بسته به نیاز خود با هزینه ای کمتر خانه ای بهتر داشته باشند.

اما این سوال برای خیلی از افراد مطرح میشود که تفاوت بازسازی با بهسازی در چیست؟

درواقع خیلی از افراد و حتی مهندسین تازه کار تفاوتی بین این دو قائل نیستند و فکر میکنند که بهسازی با بازسازی یک چیز میباشد.

اما جدا از شبیه بودن اسم این دو بخش با یکدیگر در نوع کار و هسته ی اصلی کاری به شدت با یکدیگر تفاوت دارند و شما چه یک مهندس باشید و چه یک شخصی که تصمیم به بازسازی و یا بهسازی ساختمان دارید

باید از تفاوت هایی که این دو بخش دارند آگاه باشید تا بسته به نیازتان اقدام به طراحی و ساخت یا بهسازی و بازسازی کنید.

از طراحی و ساخت اولیه شروع میکنیم:

طراحی ساختمانطراحی و ساخت:

فرض بر این است که شما دارای یک ساختمان قدیمی هستید و قصد دارید ساختمان جدیدی داشته باشید که هم از لحاظ امنیت جانی برایتان جوابگو باشد و هم ظاهری زیبا داشته باشد.

یا هدف شما این است که ساختمان یک یا ۲ طبقه ی قدیمی خودتان را به یک سازه ی مسکونی ۶ طبقه تبدیل کنید.

در این شرایط شما باید از ابتدا شروع به تخریب سازه ی قدیمی کنید و از ابتدا یک ساختمان جدید را طراحی کنید و سپس اقدام به ساخت سازه جدید کنید.

این روش , روش اصلی و به نوعی کلی در طراحی سازه ها میباشد و حتی در دانشگاه عمران هم خوانده باشید در مقطع کارشناسی شما را برای ساخت چنین ساختمان هایی آماده میکنند.

و با دو مورد دیگر در مقطع کارشناسی گرایش عمران کاری نخواهید داشت.

بهسازی لرزه ای ساختمانبهسازی:

بهسازی که خیلی وقت ها از طرف افراد عموم جامعه و یا حتی مهندسین عمران با بازسازی اشتباه گرفته میشود , اولا باید بدانید که بیشتر هدف بهسازی تقویت اعضای سازه ای در برابر زلزله میباشد.

زلزله یکی از نیروهای وحشتناک و فوق العاده مخرب برای سازه های میباشد , به همین دلیل وقتی که یک ساختمانی موجود باشد و از قبل ساخته شده باشد , بعد از مدتی اقدام به بهسازی آن میکنند.

بهسازی به معنای پیشگیری از خراب شدن قبل از زلزله و تخریب میباشد و ما قبل از این که زلزله بیایید و سازه تخریب شود , اقدام به بهسازی میکنیم تا هم از خسارت پیشگیری کنیم و هم امنیت کافی را به سازه بیاوریم.

به عنوان مثال میتوان به این مورد اشاره کرد که یک ساختمان مسکونی ۶ طبقه موجود است و در سال ۷۶ ساخته شده است , و هم اکنون در حدود ۲۰ سال از زمان ساخت آن میگذرد.

این ساختمان با آیین نامه ی زمان خودش ساخته شده و قطعا در برابر نیرو های زلزله ی آیین نامه های جدید جوابگو نخواهند بود , به همین دلیل اگر بخواهیم سازه در برابر نیروهای آیین نامه ای جدید هم پاسخگو باشد

باید سازه ی ساخته شده را با بهسازی لرزه ای تقویت کنیم و قطعا برای این کار نیاز به دسترسی به مقاطع میباشد , مانند دسترسی به تیر ها , ستون ها , مهاربند ها و یا حتی دیوار برشی ها

سپس با توجه به روش های مورد نیاز و بسته به نیاز و ظرفیتی که دارد یکی از این روش ها را استفاده کرده و سازه را تقویت کنیم.

بهسازی را چه زمانی انجام میدهیم و چرا باید آن را انجام دهیم؟

همان مثال بالا را فرض کنید , یک سازه ی مسکونی که ۶ سال پیش ساخته شده و حالا ما قصد داریم بعد از ۲۰ سال کاربری آن را تغییر دهیم و به عنوان یک دفتر اداری که سیستم های کامپیوتری زیادی در آن وجود دارد از آن استفاده کنیم

همچنین سالم بودن این سیستم های کامپیوتری در هر شرایطی برای ما امری حساس و فوق العاده مهم میباشد به همین دلیل ما باید ساختمان مورد نظرمان را بهسازی کنیم و اقدام به بهسازی آن انجام دهیم.

چرا که هم کاربری آن را از مسکونی به اداری تغییر داده ایم و هم این که سالم ماندن سیستم های کامپیوتری امری فوق العاده حساس و مهم برای ما هستند.

یا به عنوان یک مثال دیگر میتوان نمایشگاه های ماشین را در نظر گرفت که در آن ها همیشه ماشین هایی که ارزش میلیونی دارند وجود دارد , و اگر سازه ی آن ها هم با تغییر کاربری همراه باشد و عمل بهسازی صورت نگیرد

در حین زلزله یک خسارت جبران ناپذیر را برای فرد به دنبال دارد و  چه بسا که کل ماشین های آن نمایشگاه از بین بروند.

عمل بهسازی به شرایط زیادی بستگی دارد که اصلی ترین های آن ظرفیت و تقاضای سازه میباشد و عمل بهسازی با توجه به شرایط سازه و با نرم افزارهای مخصوص و تحت شرایط خاصی صورت میگیرد.

علم بهسازی را به جرات میتوان یکی از سخت ترین بخش های عمران دانست و نیاز به علمی فوق العاده زیاد دارد و در دروه ی کارشناسی ارشد گرایش سازه و زلزله گاها و بسته به دانشگاه ها تدریس میشود.

پس هدف از بهسازی , بهسازی اسکلت اصلی ساختمان و هسته ی اصلی ساختمان میباشد که در برابر نیروهای زلزله مقاومت کافی و مناسب را خصوصا در وضعیت تغییر کاربری ساختمان داشته باشد.

بازسازی ساختمانبازسازی:

یکی از بهترین و پولساز ترین رشته های در حال حاظر در کشور ما که هوادارن زیادی هم دارد و هدف آن تغییر محیط و طراحی داخلی ساختمان ما میباشد و میتوانید ظاهر کلی یک ساختمان را عوض کنید.

بازسازی هم در طراحی داخلی استفاده میشود و هم در طراحی نما ولی هزینه ی بخش نما به نسبت داخلی بیشتر میباشد و خیلی کم پیش می آید تا نما مورد بازسازی قرار بگیرد.

فرآیند بازسازی زمانی انجام میشود که معمولا سازه ای با حدود ۱۰ سال کارکرد یا بیشتر وجود داشته باشد و صاحب آن قصد داشته باشد تا فضا و محیط داخلی آن محل را زیباتر کند.

به نوعی بیشتر به جنبه هایی که در چشم هستند بیشتر توجه کند تا بتواند ظاهر مناسب تری برای ساختمان ایجاد کنند.

به عنوان مثال همان ساختمانی که در بخش قبلی در مورد آن صحبت کردیم بعد از مدتی دیوارها , کاشی ها , درها و پنجره ها قدیمی میشوند و هم ظاهر مناسبی ندارند

و هم این که بعد از مدتی کارکرد خودشان را از دست میدهند , و صاحب آن ساختمان تصمیم به بازسازی میگیرد.

طبعا برای یازسازی باید به نزد شخصی که علم طراحی داخلی دارد و با معماری آشنایی دارد برود و در این بخش هیچ کاری به اسکلت و هسته ی اصلی ساختمان زده نمیشود.

 

پس به صورت کلی میتوان گفت که مرحله ی طراحی ساخت با مهندسین عمرانی که سواد معمول و عمومی عمران را دارند انجام میشود.

بهسازی ساختمان هم توسط مهندسین رده ی بالای عمرانی انجام میشود و بازسازی ساختمان هم صرفا به مباحث معماری میپردازد و با ظاهر آن کار دارد.